14. 6. - Světový den dárcovství krve

14. červen vyhlásila jako Světový den dárců krve Světová zdravotnická organizace, poprvé v roce 2003. Tento den oslavující dar krve jako dar života vznikl na popud několika organizací. Vedle Světové zdravotnické organizace se na jeho vzniku podílela i Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, také Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnost transfuzního lékařství. Světový den dárců krve má oslavovat všechny dárce krve a být jim poděkováním. Zároveň upozorňuje na to, jak důležitá je krev pro život.

 

Jak důležitá je krev pro život?

 

Krev si svůj zájem vydobyla už v 16. století, přesto řada z nás neví, za co vděčí této životodárné tkáni, která každou vteřinu našeho života neslyšně proudí krevním oběhem.

Oběhová soustava člověka je rozdělena na velký (tělní) a malý (plicní) krevní oběh. Krev proudící cévami přináší kyslík a živiny k orgánům a tkáním a současně odvádí oxid uhličitý. Rovněž po těle rozvádí hormony, pracuje na naší termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu. Ačkoliv se může zdát, že máme krve víc než dost, v lidském těle se vyskytuje pouhých čtyři až šest litrů. Rodíme se dokonce pouze s jedním šálkem krve.

 

 

Znáte svou krevní skupinu?

 

 

 

Většina z nás si pod pojmem krevní skupina představí některé z označení A, B, AB či 0, tak jak je v roce 1901 objevil Karl Landsteiner ve Vídni a jen o něco později český neurolog a psychiatr Jan Janský.  Pro běžný život není znalost krevní skupiny důležitá. V situaci, kdy je nezbytná pro záchranu zdraví či života, funguje v českém zdravotnictví systém, pomocí něhož je podrobná znalost krevně skupinových znaků konkrétní osoby vyšetřena a ověřena.

 

 

Staňte se dárci krve

 

Seznam Tranfuzních stanic a míst kde můžete darovat krev v našem kraji

 

Dárcem krve může být každý zdraví člověk ve věku od 18 do 65 let a vážící minimálně 50 kg.

 

 Před odběrem je třeba dodržet doporučený jídelníček, 12 hodin před ním se vyhnout konzumaci alkoholu, mléčných výrobků, tučných a kořeněných jídel, ořechů nebo čokolády. Měsíc před odběrem krve nesmí dárce užívat antibiotika, týden před odběrem pak ani analgetika. Problémem je také přisáté klíště v posledním měsíci před odběrem.  Další kritéria dárcovství naleznete zde. Jeden odběr představuje asi 450 ml krve. Vedle samotné krve se mohou odebírat pouze některé složky krve – krevní plazma, krevní destičky, červené a bílé krvinky.

 

 

Lidskou krev nelze v medicíně ničím nahradit.

 

Praha, 13. 6. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka KHS StčK

 

 

 

 

 

 

Zdroje článku:

http://www.nemocnicekladno.cz/oddeleni/komplement/hematologicko-transfuzni-oddeleni/odbery-darcu-krve

http://darovanikrve.cz/kraj/Středočeský%20kraj/1/2

http://www.sportvital.cz/zdravi/krev-tekutina-naseho-zivota

http://svatky.centrum.cz/clanek/14-cerven-svetovy-den-darcu-krve/17/

https://relax.lidovky.cz/znate-svou-krevni-skupinu-zjistit-to-muzete-i-sami-fxq-/zdravi.aspx?c=A150526_095007_ln-zdravi_ape