17. 11. – Světový den předčasně narozených dětí

Předčasně narozené děti nebo také předčasňátka, jsou děti narozené před ukončeným 37. týdnem těhotenství s porodní váhou nižší než 2,5 kg. Donošené děti se narodí v termínech od 38. do 42. týdne těhotenství. Děti se mohou narodit předčasně, protože nejsou zralé nebo v děloze strádají a trpí určitým nedostatkem. Pokud dítě strádá a trpí nedostatkem výživy nebo kyslíku, záleží na lékaři a výsledcích o průtoku krve pupečními cévami, zda bude těhotnenství předčasně ukončeno.

 

 

Šance a rizika předčasně narozených dětí

 

Od 24. týdne těhotenství má dnes dítě velkou šanci na přežití a to díky intenzivní lékařské péči. 24. týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28. týdne jsou šance na přežití až 95%. Čím dříve se dítě narodí, tím vyšší je riziko trvalých následků, které si ponese.

 

!!! Z většiny předčasně narozených dětí ale vyrostou zdraví jedinci !!!

 

Nejvíce předčasných porodů je v Africe - 11,9%. Evropa se naopak drží na nejnižší příčce, kdy se předčasně narodí jen 6,2 %.

 

 

Světový den předčasně narozených dětí

 

Sedmnáctý listopadový den byl vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí. Od roku 2010 slavíme Světový den také v České republice.

 

Jeho symbolem je purpurová barva. Při této příležitosti pořádá každoročně občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost zdravotnickou konferenci a slavnostní večer s předáváním ceny Purpurové srdce jako ocenění pro ty, kteří pečují o nedonošená miminka a podporují jejich rodiny.

 

 

Občanské sdružení Nedoklubko

 

Rodičovské sdružení Nedoklubko poskytuje rodinám předčasně narozených dětí v Česku odborné i laické poradenství již 16 let. Do povědomí se dostal i jeho termín pro nedonošené děti – kulíšci. Dnes je Nedoklubko jedinou organizací věnující se problematice předčasného porodu, kterou podporuje Česká neonatologická společnost.

 

 

Více o sdružení naleznete zde.

 

 

Na desáté výročí Světového dne předčasně narozených dětí se Česko obarví do růžova

 

Světový den předčasně narozených dětí se letos slaví již tradičně v Praze, byť o něco předčasně, a to již tento pátek, 9. listopadu. Hostit bude všechny pražský Žofín. Pro rodiče a jejich předčasně narozené děti bude připraven bohatý program a spousta dárků v rámci odpoledního setkání rodin, které probíhá mezi 13 a 17 hodinou.

 

Celým odpolednem provede Štěpánka Duchková, sama maminka dvou předčasně narozených kluků Adámka a Honzíka. Těšit se můžete na vystoupení oblíbené formace Čiperkové, vystoupení z velmi úspěšného muzikálu pro děti Divadla Kalich Mauglí, malování na obličej s Editkou, česání s Funny Sassy, tvořivé dílničky s podtitulem Pomáháme srdcem a spoustu soutěží, hraček, her a bohatou tombolu.

 

V Praze bude navíc purpurově nasvícen Tančící dům, v Plzni Nová scéna J.K.Tyla, v Ostravě OC Karolína a v Ústí nad Labem Větruše. Nově se přidává také radnice v Českých Budějovicích.

 

 

Letos se již podruhé k oslavám tohoto významného dne aktivně připojuje statutární město Brno a tamní neonatologické oddělení FN Brno. Nováčkem v oslavách v takovém rozměru je statutární město Most.

 

 

 

 

Praha, 06. 11. 2018

Ïng. Iveta Doskočilová - krizová manažerka a referentka pro zdravotní politiku KHS StčK

 

 

 

 

 

 

Zdroje textu:

www.nedoklubko.cz

http://ceskapozice.lidovky.cz/kdyz-se-narodi-kulisek-0be-/tema.aspx?c=A141124_110119_pozice-tema_kasa

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/mezinarodni-den-predcasne-narozenych-deti-242/

https://www.modrykonik.cz/vyvoj-ditete/nedonosene-deti/

 

 


 

Přílohy