20. 10. – Světový den osteoporózy

Světový den osteoporózy připadá každoročně na 20. říjen. Tuto ideu nastartovala kampaň Národní společnosti pro osteoporózu v říjnu roku 1996 tehdy podpořená Evropskou komisí. Od roku 1997 již byl tento den organizován Mezinárodní nadací pro osteoporózu (IOF) a v letech 1998 a 1999 pak spolu sponzorován i Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Aktivity světového dne proti osteoporóze kladou důraz na prevenci, správnou životosprávu a zdravou fyzickou aktivitu.

 

 

Co je to osteoporóza?

 

Osteoporóza, lidově „řídnutí kostí“, je onemocnění kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost a náchylnost ke zlomeninám. Typicky se projevuje bolestí a zlomeninami. První místo v léčbě by měl zaujímat dostatečný přísun vápníku. Jak rychle zvýšit obsah vápníku v potravě naleznete zde.

Neméně důležitá je také fyzická aktivita. Přiměřená fyzická aktivita je v dospělosti důležitá, ať už ve středním, nebo ve vyšším věku. Doporučuje se především chůze na čerstvém vzduchu.  Denně bychom měli energicky chodit alespoň 2-4 hodiny. Podrobněji o fyzické aktivitě čtěte zde.

 

 

 

Liga proti osteoporóze

 

Liga proti osteoporóze byla zaregistrována ve druhé polovině roku 2000 jako neprofesní, pacientská organizace, která vyzývá k účasti občany trpící osteoporózou, jejich rodinné příslušníky a přátele, stejně tak jako odborníky, kteří se osteoporózou přímo či nepřímo zabývají, a je přirozeně otevřena všem dalším zájemcům.

 

Založení Ligy bylo odezvou na alarmující zprávy o stoupajícím počtu onemocnění a jejich důsledků ve světě i u nás k laické veřejnosti pomáhat tuto situaci zlepšit.

 

Základním úkolem Ligy je shromažďování a šíření informací o příčinách, prevenci, diagnostice a léčbě osteoporózy.

 

 

Aktivity Ligy proti osteoporóze pro rok 2017 – 2018

 

Představitelé Ligy proti osteoporóze si pro letošní rok připravili sérii video vstupů (video prezentací), jež budou v průběhu listopadu přístupné na webových stránkách.

 

 

Hlavními tématy budou:

 

  • Význam vápníku a vitamínu D v prevenci osteoporózy
  • Riziko zlomenin u diabetes mellitus
  • Riziko osteoporózy u roztroušené sklerózy.

 

 

Osteocentra pro Prahu a Středočeský kraj naleznete zde.

 

 

 

 

 

V Praze dne 20. 10. 2017

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka KHS

 

Zdroje článku a obrázku:

https://www.ulekare.cz/clanek/osteoporoza-973

http://worldosteoporosisday.org/events

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/20-rijna-probehne-Svetovy-den-proti-osteoporoze-458284

http://www.osteo-liga.cz