Informace o epidemiologické situaci ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky v 6. kalendářním týdnu

V 6. kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán mírný vzestup celkové nemocnosti (akutních respiračních infekcí), a to o  2,5 %. Celková nemocnost činila 1 823 onemocnění na 100 000 obyvatel. Jedná se tedy i nadále o epidemický výskyt. Nejvyšší nemocnost (ARI) je hlášena v okrese Příbram, nejnižší v okrese Beroun.

 

V porovnání s  předchozím kalendářním týdnem zaznamenán vzestup onemocnění s klinickým obrazem chřipky tzv. „ILI“ (influenza–like illness) o 15,6 %. Celková nemocnost ILI ve Středočeském kraji je 312 případů onemocnění na 100 000 obyvatel, tj. 17,1 % z celkové nemocnosti ARI. Nejvíce postiženou skupinou jsou děti ve věku do 4 let. K největšímu nárůstu nemocnosti ARI i ILI od minulého týdne došlo ve věkové skupině 15-24 let. Převažujícím původcem u zjištěných případů chřipky je virus chřipky A(H1).

 

Od začátku chřipkové sezóny evidujeme 28 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, ve 4 případech s úmrtím.

 

Od 4. února byl vydán zákaz nebo omezení návštěv prakticky ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních Středočeského kraje. Nově hlásí uzavření zařízení sociální péče v Unhošti, Slaném, Dolním Bousově, Rožmitále pod Třemšínem, Novém Strašecí a v Příbrami. Uzavření nově hlásí i další MŠ a ZŠ v okrese Kladno a Příbram.

 

Jarní prázdniny probíhají v okrese Benešov a Beroun.

 

 

 

Dne: 08.02.2019                                                                                    

Zpracovaly:  MUDr. Lilian Rumlová a Monika Havelková