Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji k 4. 8. 2017

Po citelném ochlazení v minulém týdnu nastoupily o víkendu na našem území tropické dny, které stále trvají – jedná se možná o nejteplejší začátek srpna za posledních 25 let, maximální teploty se v úterý pohybovaly kolem 37o C – koupací sezóna je tedy opravdu v plném proudu.

 

Na začátku tohoto týdne byly opět akreditovanými laboratořemi odebrány vzorky vody na sledovaných přehradních nádržích, písnících a na některých dalších přírodních koupalištích ve Středočeském kraji – a na několika místech došlo ke zhoršení kvality koupací vody.

 

Kvalita vody v přehradní nádrži Orlík  (Lavičky, Trhovky, Popelíky, Podskalí) je stále výborná  na stupni 1.  Na přehradě Slapy už se kvalita vody liší podle místa. Velmi dobrá kvalita vody  je na Nové Rabyni a na Ždáni,   dobrá je i v Měříně.   Na Živohošti  i na Nové Živohošti  byly zjištěny sinice v množství, které už může vyvolat u vnímavých jedinců  zdravotní potíže (např. kožní vyrážky, zažívací potíže) – kvalita vody je hodnocena stupněm 3 – zhoršená. Pokud to jde, doporučuje se po koupání osprchovat nezávadnou vodou. Ještě horší situace byla zjištěna  v  Županovicích,  kde kvalita vody byla ohodnocena stupněm 4- tj. voda nevhodná ke koupání, která představuje zdravotní riziko především pro osoby s oslabeným imunitním systémem, lidi  trpící alergiemi, malé děti a  těhotné ženy. To samé platí nadále pro koupání v písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, stále je voda nevhodná ke koupání.

 

Velmi dobrá kvalita vody je nadále například v jezeru Poděbrady,  dobrá v písnících Proboštská jezera, Hradištko a Ostrá.

 

V přírodních koupalištích Jureček a Vyžlovka je  podle posledních rozborů kvalita vody stále   mírně snížená, jedná se především o smyslově postižitelné ukazatele – tj. barva vody a snížená průhlednost. Z hygienického hlediska  se jedná o vodu vhodnou ke koupání.