Morová epidemie na Madagaskaru ustupuje

Dne 27. listopadu 2017 vydala Světová zdravotnická organizace (SZO) zprávu o ústupu morové epidemie na Madagaskaru. "Nejhorší vypuknutí morové epidemie je u konce, ale musíme být připraveni odhalit a reagovat na nové infekce až do konce morové sezóny v dubnu 2018," řekl generální ředitel SZO, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Podle údajů zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví v Madagaskaru se počet nových infekcí v posledních týdnech neustále snižuje. Přijatá opatření k omezení ohniska byla účinná, přesto se ale do konce morové sezóny v dubnu 2018 očekávají ještě nové případy onemocnění.

 

Od 1. srpna do 22. listopadu oznámilo Madagaskarské ministerstvo zdravotnictví celkem 2348 nemocných osob, z toho 202 úmrtí. Přestože epidemie na Madagaskaru je endemická, je tato epidemie bezprecedentní z hlediska rychlosti a dosahu - vyskytující se v neendemických oblastech, jako jsou například hustě osídlená města, s vyšším podílem plicní a bubonickou formou případů.

 

V návaznosti na epidemii uvolnila Světová zdravotnická organizace 1,5 milionu amerických dolarů z nouzových fondů a dodala více než 1,2 milionu dávek antibiotik. Dále vyškolila více než 4400 lidí, aby pracovali jako kontaktní osoby, které pomáhaly zabránit šíření epidemie v nejvíce zasažených oblastech.

 

SZO a partneři poskytli technickou a provozní podporu v celé řadě oblastí od koordinace a plánování až po dohled, řízení případů, logistiku a screeningová opatření na letištích a přístavech, aby se snížilo riziko mezinárodního šíření.

 

 

Zdroj: SZO

Převzato z http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/ustup-morove-epidemie-na-madagaskaru_14535_5.html