Zítra (14.11.) si připomeneme Světový den diabetu

Diabetes mellitus

 

Diabetes mellitus, česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií).

 

Rozlišujeme následující typy cukrovky:

 

  • cukrovka 1. typu
  • cukrovka 2. typu
  • cukrovka v těhotenství
  • ostatní specifické typy cukrovky

 

Všechny typy cukrovky jsou zapříčiněny nedostatečným působením hormonu inzulinu v cílových buňkách. Sníží se transport cukru do buněk, které tak trpí nedostatkem energie, a proto se zvyšuje uvolňování cukru z jater. V játrech cukr vzniká buď novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se dále zvyšuje.

 

Pokud zvýšená hladina cukru v krvi působí na lidský organismus velmi dlouhou dobu, způsobuje některých tkání a orgánu, tzv. pozdní komplikace cukrovky.

 

Prevence vzniku diabetu je do určité míry možná. Spočívá v racionálním stravování, udržování normální tělesné hmotnosti a dostatku pohybové aktivity. Jestliže se přes veškerou snahu projeví u pacienta diabetes, je nezbytné zodpovědně spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho pokyny a rady, tak aby bylo dosaženo dobré kompenzace diabetu. Tímto způsobem se dá spolehlivě předejít vzniku a vývoji diabetických komplikací.

 

14. 11. Světový den diabetu

 

Světový den diabetu si každoročně připomínáme už od roku 1991 vždy 14. den v měsíci listopadu. Tento světový den je podporovaný Mezinárodní diabetologickou federací (IDF), Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a OSN.

 

A proč právě 14. 11.?

 

Právě v tento den se roku 1891 narodil kanadský fyziolog Frederick Grant Banting - kanadský lékař, který se svým spolupracovníkem objevil léčebné účinky inzulinu, látky, kterou produkuje slinivka břišní. Za tento objev jim byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu roku 1923.

 

Světový den diabetu je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cílem je upozornit na zvyšující se výskyt cukrovky ve světě, zvýšit informovanost o cukrovce, diagnostice a následné léčbě.

 

Poznejte příznaky cukrovky, snižuje svá rizika – projekt 2017

 

V rámci aktivit spojených se Světovým dnem diabetu, nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk iniciuje a podporuje po celém světě tzv. Pochody proti diabetu.

 

V úterý, 14. listopadu 2017 odstartuje v Praze již 14. ročník Pochodu proti diabetu, který bude manifestem toho, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu. Start pochodu je ve 13:00 hod.

 

U vchodu do metra na Karlově náměstí si navíc můžete mezi 10:00 – 17:00 hod. nechat změřit cholesterol a cukr v krvi, změřit si krevní tlak či BMI nebo si otestovat svou fyzickou kondici.

 

Více informací o pochodu a celodenní akci naleznete zde.

 

 

Zdroje textu:

http://www.dendiabetu.cz/

http://www.diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes/

https://citaty.net/autori/frederick-banting/

http://kalendar.azet.sk/medzinarodne/popis/2017-11-14/