Žlutá zimnice (Yellow fever) je nebezpečné virové krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Původcem onemocnění je virus rodu Flavivirus. V současné době je vystaveno riziku nákazy 508 milionů osob v 33 afrických zemích, v 9 jihoamerických zemích a na několika karibských ostrovech. Ročně je hlášeno přibližně 200 000 onemocnění a 30 000 osob na onemocnění umírá.
Žlutá zimnice se v přírodě vyskytuje ve dvojí formě – u městského typu koluje virus mezi lidskými hostiteli a komárem, u džunglového typu jsou rezervoárem různí obratlovci, především opice. Inkubační doba se udává mezi 3 až 6 dny. Onemocnění začíná náhle horečkou, únavou, slabostí, bolestí hlavy a zad. Objevuje se zarudnutí na tvářích a překrvené spojivky – červené stádium. U středně těžkých případů horečka klesá kolem pátého dne a po krátké remisi nastupuje žluté stádium, s ikterem a současným postižením ledvin, ev. křečemi a kómatem.
Kauzální léčba neexistuje, k prevenci je používána vakcína Stamaril Pasteur. Základní očkování tvoří jedna dávka, očkování by mělo být provedeno nejméně 10 dní před vstupem do endemické oblasti. Očkování proti žluté zimnici není potřeba opakovat.
Aktuálně probíhá epidemie džunglového typu onemocnění v Brazílii. Od vypuknutí epidemie (6. 1. 2017) oznámilo její přenos pět států: Minas Gerais, Espírito Santo a Sao Paulo nahlásily potvrzené případy, Bahia a Tocantins ohlásily případy podezření na žlutou zimnici. První případ onemocnění potvrdila laboratoř 19. ledna 2017.
Do 9. února 2017 Brazílie oznámila 1 038 případů (818 podezření a 220 potvrzených), včetně 180 úmrtí (103 podezření a 77 potvrzených). Úmrtnost činí 17,3 % ze všech případů a 35,0 % u potvrzených případů. Nejvíce postiženým zůstává stát Minas Gerais s 900 případy (včetně 195 potvrzených).
Přestože se jedná o nákazu džunglovým typem onemocnění, vyžadují tyto případy mimořádnou pozornost jako možný zdroj vzniku městského cyklu žluté zimnice, kdy může být postižen velký počet lidí. Státy EU/EEA by proto měly zvážit možná opatření.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala 31. ledna 2017 dočasné doporučení všem cestovatelům nechat se s ohledem na situaci v Brazílii očkovat proti žluté zimnici. Dle stanoviska ECDC by občané EU, kteří cestují do oblasti s výskytem žluté zimnice, nebo přímo v oblasti žijí, by měli zvážit všechna rizika a zejména zkontrolovat svůj očkovací průkaz. O případném očkování by se měli poradit se svým lékařem. Seznam zdravotnických zařízení, která provádějí očkování proti žluté zimnici, je uveřejňován a pravidelně aktualizován na webových stránkách krajských hygienických stanic a Ministerstva zdravotnictví ČR.
Dále je třeba dodržovat opatření k prevenci poštípání komáry venku i doma zejména mezi východem a západem slunce, kdy jsou komáři druhu Aedes nejaktivnější. Tato opatření zahrnují:
- používání repelentů podle doporučení výrobce
- nošení oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi
- spánek nebo odpočinek v místnostech klimatizovaných nebo chráněných sítěmi nebo používání moskytiér v noci i během dne
Brazilské ministerstvo zdravotnictví zahájilo masovou očkovací kampaň. Do 9. února 2017 bylo odesláno 9,9 milionů zvláštních dávek vakcíny proti žluté zimnici do pěti států: Minas Gerais (4,5 milionu), Espírito Santo (2,5 milionu), Sao Paulo (1,2 milionu), Bahia (900 000) a Rio de Janeiro (850 000). V Riu se bude od 24. do 28. února 2017 letošní ročník karnevalu, na němž se očekává okolo jednoho milionu turistů. Podle Mezinárodního sdružení leteckých dopravců přicestovalo v roce 2015 na karneval do Ria z Evropské unie 45 317 lidí (převážně z Francie, Velké Británie a Portugalska). Od počátku vypuknutí epidemie až do 9. února 2017 nebyla ve státě Rio de Janeiro hlášena žádná podezření ani potvrzené případy žluté zimnice.
ECDC bude nadále uveřejňovat a aktualizovat mapu a přehled států hlásících potvrzené případy žluté zimnice v Brazílii, které mají vztah k probíhající epidemii na: http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/yellow_fever/current-transmission/Pages/yellow-fever-map.aspx.
Zpracovala: MUDr. Jana Jehličková, Michaela Koděrová, ÚP Kolín
Zpracováno dne: 20.02.2017