Průjmová onemocnění stále patří k nejčastějším onemocněním. Jejich výskyt se zvyšuje v letním období, kdy jsou vytvořeny vhodné klimatické podmínky k pomnožení bakterií v potravinách při jejich nevhodném uskladnění, nedostatečném tepelném zpracování, např. při grilování.
Obecně je třeba dodržovat základní zásady osobní hygieny, tzn. mýt si důkladně ruce po každém použití WC, před každou přípravou jídla a před každým jídlem, omezit konzumaci rizikových potravin (majonézové saláty, měkké uzeniny apod.), dbát na důkladné tepelné zpracování potravin. Ovoce a zeleninu konzumovat až po důkladném umytí pitnou vodou, k přípravě pokrmů, k pití a k vaření používat pouze pitnou vodu, nepoužívat syrová vejce do již hotových pokrmů nebo do pokrmů připravovaných za studena.
Jedním ze způsobů, jak průjmovým onemocněním předcházet, je dodržování „10 zlatých pravidel“ doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací v Ženevě.
1. Správný výběr potravin – vybírejte při nákupech takové potraviny, u nichž je předpoklad, že jsou zdravotně nezávadné. Nekupujte potraviny s prošlou zárukou, ovoce a zeleninu před konzumací důkladně umyjte pitnou vodou, omezte konzumaci rizikových potravin (majonézové saláty, měkké uzeniny apod.).
2. Dostatečná tepelná úprava – potraviny a pokrmy dostatečně uvařte a propečte. Teplota ve všech částech pokrmu by měla dosáhnout 70 °C po dobu nejméně 10 minut, maso musí být propečené až ke kosti. Pozor při grilování kuřat, kdy se často stává, že u kosti je ještě krvavé. Nepoužívejte syrová vejce do pokrmů, které se již dále tepelně neupravují nebo do pokrmů připravených za studena.
3. Konzumace tepelně upravených jídel ihned po jejich dohotovení – nejlépe je konzumovat pokrmy ihnedpo jejich dohotovení. Pokud pokrm chladne při pokojové teplotě, mikroby, které eventuálně vaření přežily, se začnou množit.
4. Hotové pokrmy uchovávat buď v teplém stavu nad 60°C nebo v chladničce při teplotě nižší než 10 °C.
5. Již jednou uvařené potraviny před opětovnou konzumací důkladně ohřát – důkladný ohřev znamená, že ve všech částech pokrmu by měla být dosažena teplota 70 °C.
6. Zabránit styku mezi syrovými a již uvařenými potravinami – bezpečně uvařené potraviny mohou být mikrobiálně znečištěny při kontaktu se syrovými potravinami. Může se tak stát např. při použití stejného náčiní např. na syrové maso a potom na úpravu hotového pokrmu, krájení knedlíků, zeleniny apod.
7. Opakované mytí rukou – je to jedno z nejdůležitějších pravidel. Ruce si myjte vždy před zpracováním potravin, při každém přerušení činnosti, při změně druhu práce (např. při přechodu od práce se syrovým masem, vejci na práci s již tepelně hotovými pokrmy). Zejména si myjte ruce po použití WC a před jídlem.
8. Udržovat kuchyňské nádobí v bezvadné čistotě – kuchyňské náčiní a nádobí udržujete v čistotě, po každém použití ho důkladně umyjte. Pravidelně měňte utěrky a mycí houby na nádobí.
9. Ochrana potravin před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty – uchovávejte potraviny v uzavřených obalech. Zvířata (hlodavci, ptáci) i mouchy mohou přenášet mikroby a znečistit volně přístupné potraviny.
10. Používat k přípravě potravin pitnou vodu – používejte pitnou vodu k pití, vaření i k umývání nádobí.
Použité zdroje:
WHO – 10 zlatých pravidel pro bezpečnost potravin
Zpracovala:MUDr. Iva Domasová, vedoucí protiepidemického oddělení, územní pracoviště Kutná Hora
Datum zpracování: 01.06.2015