Doba letních dovoleným vrcholí, prázdniny dospěly ke svému konci a zároveň s koncem měsíce srpna přišel i konec letošní koupací sezóny. V tomto týdnu proběhlo ve Středočeském kraji poslední vzorkování kvality vody v koupacích oblastech a přírodních koupalištích.
Podle výsledku vzorků, odebraných v průběhu předminulého a minulého týdne, byl na některých lokalitách potvrzen významný výskyt sinic. Jednalo se hlavně o koupací oblasti přehradní nádrže Slapy a některé další menší vodní plochy, provozované jako přírodní koupaliště. Poslední vzorkování stav z předminulého týdne víceméně potvrdilo.
Oproti předchozím sezónám byla ta současná poměrně výjimečná trvale výborným stavem vody na všech koupacích oblastech ve Středočeské části přehradní nádrže Orlík. V podstatě po celou sezónu měla voda výbornou kvalitu hodnocenou stupněm 1, což bylo potvrzeno již při samotných odběrech průhlednosti, která se pohybovala kolem 3 m.
Na druhé nejvýznamnější rekreační oblasti Středočeského kraje - přehradní nádrži Slapy tak stabilní stav nebyl a již krátce po začátku sezóny byla zhoršená kvality koupacích vod zaznamenána v horní části nádrže, koupacích oblastech Županovice a Živohošť, které se nachází v okrese Příbram. V podstatě po celou sezónu byla voda na těchto lokalitách vlivem zvýšeného výskytu sinic a vyššího obsahu chlorofylu kvalifikována stupněm 3. Toto zhoršení se ke konci sezóny projevilo i na dalších lokalitách, nacházejících se v okrese Benešov – jmenovitě Nová Rabyně a Měřín.
Snížená kvalita vody je i na některých menších přírodních koupalištích – např. Pilský rybník u Sedlce-Prčice, Proboštská jezera a Vyžlovka v oblasti Prahy – východ, písníku Hradištko na Kolínsku, nebo přírodním koupališti Bakov v okrese Mladá Boleslav. Na uvedených lokalitách je voda klasifikována druhým stupněm z důvodu většího výskytu fytoplanktonu a tím pádem zvýšenému obsahu chlorofylu, který snižuje průhlednost vody.
Na některých lokalitách byl podobně jako na Slapech potvrzen zvýšený výskyt sinic a voda je klasifikována stupněm 3. Jedná se jmenovitě o jezero Ostrá na Nymbursku a Tyršovo koupaliště u Rakovníka.
Zhoršený stav na některých lokalitách je vzhledem k poměrně teplému vývoji počasí v průběhu sezóny pochopitelný.
Pokud si i přes současné chladnější počasí budete chtít užít koupání ve volné přírodě, mějte na paměti, že sledování kvality vod bylo s koncem sezóny ukončeno. Pak doporučujeme alespoň vizuálně si ověřit stav vody a v případě výskytu zeleného zákalu si udělat vlastní jednoduchý test na výskyt sinic. Vodu odebranou z nádrže do průhledné nádoby nechte asi půl hodiny na sluníčku. Pokud jsou ve vodě většinou řasy, zůstane sloupec vody v lahvi stejnoměrně zeleně zabarven, v případě sinic se při hladině vody v nádobě vytvoří zelená vrstvička. V takovém případě doporučujeme se po vykoupání vysprchovat. Tato informace je aktuální především pro lidi, trpící alergiemi, oslabené jedince, malé děti nebo těhotné ženy.
Poslední aktuální stav na všech sledovaných lokalitách je k dispozici na našich webových stránkách http://www.khsstc.cz pod bannerem „Koupací vody.“
Na závěr sezóny nabízíme pohled na vodní plochu na lokalitách přehradní nádrže VD Orlík, kde je patrné poměrně velké snížení hladiny z důvodu stavebních aktivit při výstavbě nového bezpečnostního přelivu. Jedná se konkrétně o koupací oblast Lavičky a místo v blízkosti hráze VD Orlík.
02.09.2022
Zpracoval Ing. Luboš Mandík, ved. odd. HOK ÚP Příbram