Začátkem tohoto týdne proběhla již druhá plánovaná kontrola koupališť ve volné přírodě spojená s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. Odběr byl proveden ve všech koupacích oblastech a s kontrolou kvality vody začali v této sezóně i někteří provozovatelé koupališť ve volné přírodě. Přesto je stále velká část přírodních koupališť dosud mimo provoz. Věříme, že současné slunečné počasí „otevře“ i ostatní přírodní koupaliště a aktivuje veřejnost k návštěvám vodních ploch a provozování vodních radovánek.
Přestože již 14 dní panuje slunečné počasí, výraznější rozdíl v kvalitě vody oproti prvním kontrolám jsme při odběrech nezaznamenali. Díky studeným ránům se voda otepluje velmi pozvolna, a to pravděpodobně brání rychlému vývoji fytoplanktonu. Průhlednost je nadále velmi vysoká a kvalita vody na podstatné části kontrolovaných lokalit je výborná.
Mírně zhoršená kvalita vody přetrvává na dvou lokalitách, písníku Bakov nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav a Pilském rybníku v oblasti městečka Sedlec-Prčice na Příbramsku. Zde je kvalita vody poznamenána vyšším obsahem chlorofylu související se zvýšeným výskytem fytoplanktonu. Voda má pouze sníženou průhlednost a pokud se najdou nějací otužilci, kterým nevadí nižší teplota vody, koupání na těchto přírodních koupalištích žádné zdravotní riziko nepředstavuje. Na ostatních sledovaných lokalitách, je voda zhodnocena stupněm 1.
Stejně jako informujeme veřejnost o kvalitě koupacích vod ve významných sledovaných rekreačních oblastech, budeme uvádět i hodnocení na místních přírodních koupališť, kde vzorkování zajišťují sami provozovatelé prostřednictvím akreditovaných laboratoří. Před plánováním návštěvy přírodních koupališť, nebo koupacích oblastí, doporučujeme sledovat aktuální hodnocení, které je k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice, www.khsstc.cz, pod bannerem Koupací vody.
V příloze máte možnost prohlédnout si dva obrázky aktuálního stavu vybraných koupacích míst, konkrétně pláž v lokalitě Nová Rabyně na přehradní nádrži Slapy v okrese Benešov a koupací oblast Županovice, která se rozkládá rovněž na březích přehradní nádrže Slapy v okrese Příbram.
02.06.2023 Zpracoval Ing. Luboš Mandík, ved. odd. HOK ú. p. Příbram