Zotavovací akcí je z pohledu § 8 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon 258/2000 Sb.“) organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, jehož účelem je posílit zdraví dětí, zvýšit jejich tělesnou zdatnost, popřípadě i získat specifické znalosti nebo dovednosti. Za zotavovací akci se považuje i výchovně rekreační tábor pro děti, a to i v případě, že se ho účastní mladiství. Na pořádání výchovně rekreačních táborů se vztahují podmínky upravené pro pořádání zotavovacích akcí.
Povinnosti provozovatelů letní dětské rekreace vyplývají ze zákona 258/2000 Sb., a z prováděcí vyhlášky č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška 106/2001 Sb.“).
Osoba, která přijala děti na zotavovací akci (dále jen "pořádající osoba"), je povinna dodržet hygienické požadavky upravené vyhláškou 106/2001 Sb., na:
v umístění,
v zásobování vodou,
v odstraňování odpadků a splaškových vod,
v prostorové a funkční členění staveb a zařízení, jejich vybavení a osvětlení,
v ubytování,
v úklid,
v stravování a
v režim dne.
Pořádající osoba je povinna jeden měsíc před zahájením zotavovací akce ohlásit orgánu ochrany veřejného zdraví - tedy na místně příslušné pracoviště KHS:
v termín a místo jejího konání,
v počet dětí zúčastněných na zotavovací akci,
v způsob jejího zabezpečení pitnou vodou a
v způsob zajištění stravování účastníků zotavovací akce.
Jako součást ohlášení předloží pořádající osoba v případě, že pitná voda není zabezpečena osobami uvedenými v § 3 odst. 2 zákona 258/2000 Sb., protokol o kráceném rozboru jakosti pitné vody, v rozsahustanovém vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů. Protokol nesmí být starší než 3 měsíce.
Podmínky účasti dětí na zotavovací akci
Pořádající osoba může na zotavovací akci přijmout jen dítě, které:
v je zdravotně způsobilé k účasti na ní a podrobilo se stanoveným pravidelným očkováním nebo má doklad, že je proti nákaze imunní nebo že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci,
v nejeví známky akutního onemocnění (například horečky nebo průjmu), a
v ve 14 kalendářních dnech před odjezdem na zotavovací akci nepřišlo do styku s fyzickou osobou nemocnou infekčním onemocněním nebo podezřelou z nákazy ani mu není nařízeno karanténní opatření.
Zdravotní způsobilost dítěte pro účast na zotavovací akci posuzuje a posudek vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost. Vzor posudku upravuje prováděcí právní předpis - vyhláška č. 106/2001 Sb. v příloze č. 3. Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte má platnost po dobu 2 let od data vystavení, pokud během této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti dítěte.
Skutečnosti uvedené v dalších bodech potvrzuje v písemném prohlášení zákonný zástupce dítěte nebo fyzická osoba, kterou k tomu zákonný zástupce písemně zmocnil; toto potvrzení nesmí být starší než 1 den.
Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte a písemné prohlášení předá zákonný zástupce pořádající osobě.
Podmínky účasti fyzických osob činných při zotavovací akci
Fyzická osoba činná při zotavovací akci jako dozor nebo zdravotník musí být k této činnosti zdravotně způsobilá. Zdravotní způsobilost posuzuje a posudek vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství. Tento posudek má platnost 2 roky od data vystavení, pokud během této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti fyzické osoby. Tato povinnost se nevztahuje na profesionální pedagogické a zdravotnické pracovníky.
Povinnost pořádající osoby
Pořádající osoba je povinna zajistit:
v základní péči o zdraví všech účastníků po dobu konání zotavovací akce,
v kontrolu dodržování hygienických požadavků stanovených zákonem a prováděcími právními předpisy,
v kontrolu dodržování zásad osobní hygieny zdravotníkem,
v účast pouze fyzických osob, které splňují stanovené podmínky,
v účast zdravotníka při kontrole zdravotních průkazů fyzických osob, při převzetí posudků a prohlášení zákonných zástupců dětí, při sestavování jídelníčku a režimu dne,
v dosažitelnost zdravotníka 24 hodin denně po celou dobu konání zotavovací akce,
v pořízení výpisu z posudků o zdravotní způsobilosti zdravotníkem,
v vrácení posudků o zdravotní způsobilosti po ukončení zotavovací akce zákonným zástupcům dětí a fyzickým osobám činným při zotavovací akci,
v vybavení lékárničky pro zotavovací akci podle druhu akce; nejmenší obsah lékárničky pro zotavovací akce upravuje prováděcí právní předpis - vyhláška č. 106/2001 Sb. v příloze č. 4.
v vedení zdravotnického deníku a seznamu účastníků, prohlášení zákonných zástupců dětí, výpisů z posudků o zdravotní způsobilosti dětí a fyzických osob činných při zotavovací akci a následné uchovávání těchto dokumentů po dobu 6 měsíců od skončení zotavovací akce,
v informovanost osoby, která má dítě v péči, o zdravotních potížích, které dítě v průběhu zotavovací akce prodělalo, a o případném kontaktu s infekcí,
v zajistit instruktáž všech fyzických osob činných na zotavovací akci, s výjimkou zdravotníka, o hygienických požadavcích na tyto akce a o předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a jiných poškození zdraví včetně základů první pomoci, pokud se takové instruktáže dosud nezúčastnily.
Povinnosti fyzické osoby činné jako zdravotník
v základní péči o zdraví všech účastníků po dobu konání zotavovací akce,
v kontrolu dodržování zásad osobní hygieny zdravotníkem,
v kontrola zdravotních průkazů fyzických osob, převzetí posudků a prohlášení zákonných zástupců dětí, účast při sestavování jídelníčku a režimu dne,
v dosažitelnost 24 hodin denně po celou dobu konání zotavovací akce,
v pořízení výpisu z posudků o zdravotní způsobilosti,
v vedení zdravotnického deníku a seznamu účastníků, prohlášení zákonných zástupců dětí, výpisů z posudků o zdravotní způsobilosti dětí a fyzických osob činných při zotavovací akci
v informovanost osoby, která má dítě v péči, o zdravotních potížích, které dítě v průběhu zotavovací akce prodělalo, a o případném kontaktu s infekcí
Zdravotníkem může být fyzická osoba, která získala způsobilost k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře, všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo zdravotnického asistenta, fyzická osoba, která absolvovala kurs první pomoci se zaměřením na zdravotnickou činnost při škole v přírodě nebo zotavovací akci, a student oboru všeobecné lékařství nebo zubní lékařství po úspěšném ukončení třetího ročníku; náplň kursu první pomoci upravuje vyhláška 106/2001 Sb.
Povinnosti fyzické osoby činné při stravování
Fyzické osoby činné při stravování musí splňovat požadavky stanovené pro výkon činností epidemiologicky závažných v § 19 odst. 2 a odst. 3 větě první zákona č. 258/2000 Sb.. Musí mít:
v platný zdravotní průkaz a
v znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví a tyto v praxi uplatňovat.
v dodržovat zásady osobní a provozní hygieny.
Stavby nebo prostory, v nichž se zajišťuje stravování jen po dobu konání zotavovacích akcí a na stanových táborech musí splňovat hygienické požadavky upravené v § 7 vyhlášky č. 106/2001 Sb.
Zajišťují-li stravování provozovny stravovacích služeb (restaurace, školní jídelny, menzy a podobně), musí splňovat požadavky stanovené mimo jiné nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004, o hygieně potravin, zákonem 258/2000 Sb. a vyhláškou č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění vyhlášky č. 602/2006 Sb.
Rozsah poskytovaného stravování
v strava je poskytována minimálně 5x denně v rozsahu: snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Při výdeji je možné sloučit snídani s přesnídávkou a oběd se svačinou.
v součástí snídaně musí být teplý nápoj
v nápoje musí být k dispozici po celý den,
v jedno z hlavních jídel musí být teplé,
v strava musí odpovídat věku dětí i jejich fyzické zátěži
Mgr. Jana Tomicová
15. června 2016