Salmonelózy jsou průjmová onemocnění způsobená bakterií Salmonellou, která má mnoho typů. V České republice se nejčastěji vyskytuje Salmonella enteritidis.
Projevy:
Onemocnění se projevují průjmem, bolestmi břicha, nevolností, teplotou, někdy zvracením, bolestmi hlavy. Klinický průběh bývá od mírného až po život ohrožující, když dojde k dehydrataci (odvodnění), ztrátě minerálů a tím k rozvratu vnitřního prostředí organismu. Vzácně může dojít i k rozšíření mikroba po celém organismu – sepsi. Zvláště ohroženy jsou malé děti, staří lidé a chronicky nemocné osoby jako jsou diabetici, kardiaci apod. Inkubační doba, tj. doba od vniknutí infekce do těla do projevení nemoci, bývá od několika hodin do tří dnů.
Zdroj onemocnění:
Zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo zvíře.
Přenos:
K přenosu těchto onemocnění dochází alimentární cestou, tj. pozřením stravy či vody kontaminované (znečistěné) těmito bakteriemi nebo kontaktem s nemocnými osobami či zvířaty (drůbež, kočky, psi a jiné). Nejdůležitějšími preventivními opatřeními je tedy konzumace kvalitní, správně technologicky upravené stravy, používání jen prověřené pitné vody k pití, ústní hygieně, oplachu ovoce a zeleniny, pečlivá hygiena rukou.
Strava může být kontaminována mikroby prvotně, tzn., že nemocné je již zvíře, ze kterého byla strava připravena. To se týká i vajec a mléka. Pokud je taková strava nedostatečně tepelně upravena, dojde k nákaze. Nebo může být strava kontaminována druhotně, tzn., že ke kontaminaci mikroby dojde při její přípravě nemocným člověkem nebo použitím kontaminovaných pomůcek. Tady je riziková hlavně strava, která se již dále tepelně neupravuje, jako jsou různé saláty, majonézy, krémy apod.
Ruce si člověk znečistí většinou při použití WC, protože původci onemocnění se z člověka vylučují hlavně stolicí. Znečistěnýma rukama pak člověk může kontaminovat předměty v okolí nebo připravovanou stravu.
Léčba:
Základem léčby je zavodnění (rehydratace) a dodání minerálních látek, které se někdy musí provádět injekčně do žíly pomocí infuzních roztoků. Podpůrnou léčbou pak je podávání střevních dezinficiencií a lactobacilů. Ve vážných případech přicházejí v úvahu také antibiotika.
Graf: Výskyt hlášených salmonelóz ve Středočeském kraji a České republice v období 2008 – 2017
Zdroj: Dana Zusková a kolektiv, Principy boje s přenosnými nemocemi I, Avicenum, 1991
Zpracovaly: MUDr. Alena Tatarová, vedoucí protiepidemického oddělení pro okresy Beroun a Rakovník
Bc. Kateřina Jedličková, vrchní referent oddělení protiepidemického pro okresy Praha-východ a Praha-západ
Zpracováno dne: 20. 11. 2018