Od 27. dubna do 24. července 2017 bylo evidováno v souhrnném počtu 262 650 suspektních případů a 1587 úmrtí (smrtnost 0,6 %).
Děti do 5 let tvoří 18 % ze všech hlášených případů a osoby starší 60 let představují 32 % úmrtí (smrtnost 2,9 %).
Zasažena je většina oblastí v Jemenu (86 %).
Primární ohnisko cholery bylo oznámeno Ministerstvem zdravotnictví v Jemenu 6. října 2016. V důsledku občanské války, trvající déle jak dva roky, je oslaben zdravotní systém, infrastruktura včetně vodárenského a sanitárního systému, obyvatelé trpí podvýživou a po silných deštích došlo i ke kontaminaci vodních zdrojů. Světová zdravotnická organizace zajišťuje distribuci léků, zdravotnických pomůcek a v postižených oblastech zřizuje léčebná centra. Vzhledem k rychlosti šíření cholery mezi obyvatelstvem, která přesahuje kapacitu zdravotnického systému, jsou obyvatelé Jemenu vystaveni většímu riziku úmrtí.
Riziko šíření v rámci Jemenu a do sousedních zemí je považováno za velmi vysoké z následujících důvodů:
• Omezený přístup k plně funkčním zdravotnickým zařízením, protože méně než 45 % všech zdravotnických zařízení je plně funkčních v důsledku humanitární krize.
• Přetrvávání základních příčinných faktorů, jako je nedostatečný přístup k pitné vodě a osobní hygieně, nedostatek potravin, podvýživa a neoptimálními životní podmínky v přeplněných kolektivních střediscích, které hostí vysídlené obyvatelstvo.
• Trvalý válečný konflikt a obtíže při udržování klíčových služeb veřejného zdravotnictví spolu s obtížným přístupem do některých, cholerou zasažených, oblastí.
Světová zdravotnická organizace monitoruje epidemiologickou situaci a provádí hodnocení rizik na základě nejnovějších dostupných informací. V souvislosti s vypuknutím epidemie cholery v Jemenu, a na základě aktuálních dostupných informací, se nedoporučuje žádné omezení týkající se cestování.
Zdroj: WHO
Převzato z: http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/svetova-zdravotnicka-organizace-informuje-o-situaci-epidemie-cholery-v-jemenu_14077_5.html