Dne 16. srpna 2017 Světová zdravotnická organizace ohlásila dva případy výskytu viru Chikungunya, které byly diagnostikovány v provincii Var, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur v jihovýchodní Francii. Výskyt prvního případu byl laboratorně potvrzen dne 9. srpna 2017, druhý případ byl potvrzen dne 14. srpna 2017.
Hodnocení rizik WHO
První přenos viru Chikungunya v Evropě byl zaznamenán v roce 2007 v severovýchodní části Itálie, kdy v ohnisku bylo zaznamenáno celkem 197 případů. Přenašečem viru je v tomto případě infikovaný komár Aedes albopictus, který se v oblasti Středozemního moře vyskytuje. Oblast současného výskytu je v letních měsících velmi turisticky navštěvovaná a těsně na hranicích Itálie, existuje tedy potenciální riziko pro mezinárodní šíření. Nadměrné dešťové srážky v postižených oblastech v nadcházejících měsících by mohly vyvolat další nárůst přenosu.
K nástupu onemocnění dochází zpravidla mezi 4 a 8 dny, ale může se pohybovat v rozmezí od 2 do 12 dnů. Chikungunya se vyznačuje náhlým nástupem horečky spolu s bolestí kloubů. Dalšími běžnými příznaky jsou bolest svalů, bolest hlavy, nevolnost, únava a vyrážka. Bolest kloubů obvykle trvá několik dní, v některých případech několik týdnů. Většina pacientů se plně uzdraví, avšak v ojedinělých případech může bolest kloubů trvat několik měsíců nebo dokonce několik let.
Doporučení WHO:
Mezi základní opatření pro osoby, které pobývají nebo se chystají do dané oblasti, patří používání repelentů, nošení oblečení, které minimalizuje vystavení pokožky vektorům, zajištění místností proti vnikání komárů a používání moskytiér.
Komárům Aedes albopictus se daří v místech, kde se nachází zásobníky naplněné vodou, jako například sudy na dešťovou vodu a cisterny, záchytné nádrže, skalní bazény nebo také nepoužívané pneumatiky vozidel. Prevence a kontrola se silně opírá o snížení počtu těchto přírodních a umělých vodních nádrží, které podporují výskyt komárů, a také postřikování vnitřního prostoru pomocí insekticidů.
Zdroj: WHO