Od roku 2015 doposud jsou v řadě evropských zemí hlášena onemocnění trávicího traktu způsobená bakterií Listeria monocytogenes, související s konzumací mražené zeleniny, zejména kukuřice. Listerióza je onemocnění s dlouhou inkubační dobou (až 70 dní), proto si mnozí nemocní nevzpomenou na veškeré konzumované potraviny, včetně mražené zeleniny, a nedávají je do souvislosti s aktuálně probíhajícím onemocněním.
K infekci dochází nejčastěji konzumací kontaminovaných potravin, k pomnožení L. monocytogenes v potravinách může dojít při primární kontaminaci syrových potravin, jako je nedostatečně pasterované mléko, měkké, zejména zrající sýry, paštiky, maso, zelenina – čerstvá i mražená, a dále při sekundární kontaminaci v průběhu vlastního vaření a uchování hotových pokrmů při pokojové teplotě, zkřížené kontaminaci při přípravě potravy a při nedostatečné osobní hygieně zaměstnanců manipulujících s potravinami. Obecně jsou rizikem všechny potraviny, které se před vlastní konzumací tepelně neupravují a pokrmy, které byly dlouho skladovány v chladničce, protože L. monocytogenes se dokáže, i když pomalu, množit i při teplotě 4 °C. V mražených potravinách přežívá i více let. Listérie se zničí varem.
Při dostatečné funkci imunitního systému k onemocnění buďto vůbec nedojde, nebo proběhne bezpříznakově, eventuálně s mírnými příznaky, jako je nevolnost, zvracení, průjem nebo chřipce podobné příznaky. Je-li organismus oslabený stářím, nemocí nebo těhotenstvím, projevuje se listerióza život ohrožujícími meningitidami, meningoencefalitidami, encefalitidami a infekcí placenty, plodových obalů a celkovým generalizovaným onemocněním plodu, které vede k potratům ve druhém a třetím trimestru, narozením mrtvých nebo těžce nemocných novorozenců, kteří umírají krátce po porodu.
Průměrná mortalita může dosahovat 20 až 30 %, u pacientů nad 60 let se již blíží 60 %, neléčená encefalická forma může vést ke smrti i v 70 % případů, smrtnost novorozenců je 30-50 %.
Aby se snížilo riziko infekce, spotřebitelé by měli dbát na čerstvost potravin, zejména sýrů, paštik a uzenin, dostatečnou tepelnou úpravu masa, pečlivé omývání za syrova konzumované zeleniny pitnou vodou, pečlivě vařit mraženou zeleninu, která není přímo připravena k jídlu (non ready-to-eat), a to i přesto, že se tyto produkty běžně konzumují bez vaření (např. saláty a smoothies). Toto doporučení platí zejména pro spotřebitele s nejvyšším rizikem onemocnění listeriózou, jako jsou starší osoby, těhotné ženy, novorozenci a dospělí se slabým imunitním systémem.
Zdroj: EFSA