Pro každodenní spokojený život člověka není důležitá pouze hygiena těla, ale i duše. Naše psychika totiž ovlivňuje i to, jak se cítíme fyzicky, jak moc jsme výkonní a jakou optikou na svět kolem sebe pohlížíme. A právě toto uvědomění každoročně připomíná Světový den duševního zdraví, který připadá na 10. října.
Vyhlášen byl Světovou federací pro duševní zdraví (World Federation for Mental Health) a letošní „ročník“ klade důraz na udržování duševního zdraví na pracovišti. Právě psychická rovnováha a pohoda zaměstnanců je totiž pro bezproblémový chod organizace stěžejní. Proto zaměstnavatelé hledají různé způsoby, jak udržovat pracovníky v dobré pohodě, ať už příjemnými benefity (Multisport karta, příspěvek na dovolenou..) nebo pořádáním společných akcí a aktivit se sportovním či kulturním zaměřením. Pomoci může také příjemné pracovní prostředí, květinová výzdoba a v neposlední řadě také pracovní pomůcky jako například ergonomická myš nebo kvalitní kancelářská židle.
Když odhlédneme od času stráveného na pracovišti (byť je to u většiny z nás nezanedbatelné číslo), řekněme si, proč je dušení zdraví tak důležité. Ovlivňuje totiž všechny aspekty našeho života, tedy nejen rovinu pracovní, ale také osobní. Duševní pohoda a vyrovnanost nám pomáhá překonávat překážky a náročné životní situace, není ale zdaleka samozřejmostí - podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje více než 264 milionů lidí deprese, což je jedno z nejrozšířenějších duševních onemocnění.
Jak tedy pečovat o naše dušení zdraví a udělat vše pro to, abychom psychickým onemocněním a vnitřní nepohodě úspěšně čelili? Sdílená starost poloviční starost, říká se. A je na tom hodně pravdy. Nebojme se mluvit o svých pocitech, podělit se se svými blízkými – přáteli, rodinou, a pokud potřebujeme nezávislý nezaujatý pohled, tak klidně s odborníkem – psychologem. Důležité je také udržovat rovnováhu mezi osobním a pracovním životem a vyvážit pracovní povinnosti a čas strávený zábavou a relaxací. K udržení dobré psychické pohody pomáhá také pohyb a to v jakékoliv podobě – cvičení, dlouhé procházky, běh, kolektivní sporty… Pravidelná fyzická aktivita zmírňuje stres. Stres a napětí zmírňuje také pravidelný a vydatný spánek, který rozhodně neradno podceňovat. Vyhovující délka spánku je u každého individuální, někdo si musí dopřát klasických 8 hodin, někomu stačí 6. Důležité je, aby spánek byl kvalitní, v zatemněné místnosti a v tichu. Když už je vám ale opravdu zle a žádná z výše zmíněných aktivit nepomáhá, je dobré nebát se vyhledat odbornou pomoc a svůj stav zvládnout s pomocí zkušeného psychologa.