Už když se vysloví slovo „rakovina“ nebo „nádor“, zvážníme a většina z nás dostane i strach. Onkologická onemocnění jsou jedněmi z nejzávažnějších a také často smrtelných chorob, a byť lékařská věda i praxe v posledních letech zaznamenaly úžasné pokroky, lék na její nejnebezpečnější formy stále čeká na své objevení. Tuto diagnózu si z úst svých lékařů každoročně celosvětově vyslechnou miliony nových pacientů a Světový den proti rakovině připomíná, jak důležité je nadále významně podporovat prevenci, diagnostiku a léčbu rakoviny.
Historie Světového dne boje proti rakovině
Světový den boje proti rakovině byl vyhlášen Světovým zdravotnickým fórem (World Health Organization - WHO) a Mezinárodním stálým výborem pro kontrolu rakoviny (Union for International Cancer Control - UICC). První Světový den boje proti rakovině se konal 4. února 2000 a od té doby se každoročně opakuje s různými tématy a akcemi zaměřenými na prevenci, diagnostiku, léčbu a podporu pacientů s rakovinou.
Cíle Světového dne boje proti rakovině
Hlavním cílem Světového dne boje proti rakovině je informovat a vzdělávat veřejnost, otevřeně hovořit o rizicích a dopadech této nemoci a zdůraznit důležitost prevence a včasné diagnostiky, podporovat výzkum a inovace v oblasti léčby a zlepšovat kvalitu života pacientů s rakovinou. Tento den slouží také jako příležitost k podpoře a solidaritě s lidmi, kteří s rakovinou žijí a bojují a v neposlední řadě k vyjádření vděčnosti a uznání všem zdravotníkům, vědcům a dobrovolníkům, kteří se v boji proti této nemoci angažují.
Prevence rakoviny jako klíčový prvek boje proti nemoci
Prevence hraje v boji proti rakovině hlavní roli. Mnoha případům tohoto onemocnění se dá předejít změnou životního stylu a pravidelnými preventivními prohlídkami. K základním opatřením, kromě preventivních vyšetření, patří tedy zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, omezení konzumace alkoholu a nekouření. V České republice fungují preventivní screeningové programy - mamografický screening (prsa), cervikální screening (děložní čípek) a kolorektální screening (tlusté střevo). Tato vyšetření jsou pro určité věkové kategorie hrazena ze zdravotního pojištění – více informací se dozvíte na https://www.cervix.cz/.
Diagnostika a léčba: Posun k personalizované medicíně
Rozvoj diagnostických metod a léčebných postupů je klíčovým prvkem boje proti rakovině. Moderní technologie, jako jsou genetické analýzy a imunoterapie, umožňují větší personalizaci léčby, což znamená léčebné přístupy přizpůsobené konkrétním genetickým a molekulárním charakteristikám každého pacienta. To nejen zvyšuje úspěšnost léčby, ale také minimalizuje vedlejší účinky.
Solidarita a podpora pro pacienty s rakovinou
Významnou součástí Světového dne boje proti rakovině je také solidarita s těmi, kdo s touto nemocí bojují. Podpora pro pacienty i jejich rodiny, ať už emocionální či finanční, je velmi důležitá, stejně tak, jako sdílení zkušeností s tímto onemocněním. Proto po celém světě probíhají různá setkání, terapeutické workshopy a poradenství, jejichž hlavním posláním je poskytnutí podpory těm, kteří procházejí obtížným obdobím léčby.
Psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné pacienty
Onkologická diagnóza a léčba mají obvykle na pacientův psychický stav a celkovou kvalitu života výrazný dopad. Psychosociální podpora zahrnuje různé formy intervence a služeb, které pacientům nemoc pomáhají psychicky zvládat.
Amelie, z.s. je pacientskou organizací, která onkologickým pacientům a jejich blízkým poskytuje odborné služby a působí také na poli osvěty v oblasti psychosociální pomoci. Posláním organizace je „pomáhat žít život s rakovinou“. Je to jediná organizace, která mimo jiné sídlí i ve Středočeském kraji. Více o její činnosti naleznete zde.
Prohlédněte si také mapu psychoonkologické péče.
Tak hezký den a mějte i Vy smysl pro tumor! 🙂
Zdroje článku:
- GOPAL, Satish; SIVARAM, Sudha; RAJARAMAN, Preetha a TRIMBLE, EdwardL. Thinking globally about cancer research on World Cancer Day. Online. Indian Journal of Medical Research. 2020, roč. 151, č. 4. ISSN 0971-5916. Dostupné z: https://doi.org/10.4103/ijmr.IJMR_198_20. [cit. 2024-01-19].
- Psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Online. 2024. Dostupné z: www.amelie-zs.cz. [cit. 2024-01-24].