„To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně. A po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo.“ Tuto nebo podobnou říkanku jste Vy i Vaše děti slýchávali většinou už v mateřské škole. Ukotvení návyku mýt si ruce nejen před a po jídle, ale také například po použití WC nebo návratu z cesty MHD, je pro náš zdravý život velmi důležité. Každý den totiž při běžných činnostech přicházíme do kontaktu s mnoha povrchy a mikroorganismy, a to nejčastěji prostřednictvím rukou. Ty jsou tak vystaveny různým bakteriím, virům a dalším patogenům, které mohou způsobit nemoci. A právě 5. květen, tedy Světový den hygieny rukou, připomíná důležitost a správnou techniku tohoto zdánlivě banálního úkonu.
Světový den hygieny rukou byl poprvé vyhlášen v roce 2008 jako součást iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) nazvané "Clean Care is Safer Care" (Čistá péče je bezpečnější péčí). Ta se zaměřila na hygienu rukou ve zdravotnických zařízeních a na podporu prevence infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče. V tomto duchu je Světový den hygieny rukou také každoročně připomínán.
Světový den hygieny rukou 2024
Heslo letošního Světového dne hygieny rukou zní "Proč je sdílení znalostí o hygieně rukou stále tak důležité? Protože pomáhá zastavit šíření škodlivých mikrobů ve zdravotní péči." Tento slogan zdůrazňuje klíčový význam sdílení znalostí o hygieně rukou, protože tím přispíváme k ochraně pacientů před rizikem infekce. Hlavním cílem pak je podpora vzdělávání a školení zdravotníků ve správných technikách mytí rukou a dostatečné frekvenci.
Kdy si během dne mýt ruce?
Ruce bychom si měli mýt několikrát denně, a to především v těchto situacích:
- Před jídlem: Před každým jídlem si důkladně umyjte ruce, abyste odstranili mikroby, které se na ně během dne dostanou.
- Po použití toalety: Abyste zabránili šíření infekcí, je nezbytné umýt si ruce po každém použití toalety.
- Po kašlání, kýchání nebo smrkání: Umýt si ruce (nebo použít dezinfekční gel) je vhodné také po každém kašlání, kýchání nebo smrkání, protože při reflexivním zakrývání si nosu a úst v těchto situacích se ruce kontaminují mikroby.
- Po kontaktu s nemocnými: Pokud jste byli v úzkém kontaktu s osobou trpící infekčním onemocněním, je důležité si co nejdříve důkladně umýt ruce.
- Po manipulaci s potravinami: Důkladné mytí rukou je důležité i před přípravou jídla a po manipulaci se syrovými potravinami (zejm. živočišného původu), minimalizuje se tím riziko přenosu potenciálně nebezpečných mikrobů, které se na nich mohou přirozeně vyskytovat.
- Po příchodu z venku: Ve venkovním prostředí, zejména pak v obchodech či MHD, přijdeme do styku s celou řadou mikroorganismů, takže po návratu je dobré umýt si ruce.
Jak si správně umýt ruce?
Základní hygiena rukou je také účinným opatřením k přerušení cesty šíření infekcí dýchacích cest či trávicího traktu. Ty se totiž snadno přenášejí právě i kontaminovanýma rukama. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu, Ministerstva zdravotnictví, Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) proto vyzývají, aby lidé hygieně rukou věnovali zvýšenou pozornost, a připomínají, že v případě, že po ruce nemáme tekoucí vodu a mýdlo, můžeme k hygieně rukou použít také dezinfekční gel.
Aby ale mytí rukou přineslo kýžený efekt, je důležité provádět ho pečlivě a s využitím správné techniky. Věděli jste například, že ruce se mají mýt (pro většinu z nás nekonečně dlouhých) 40 až 60 sekund a že důležité je zaměřit se nejen na dlaně, ale i na prsty? Na obrázku níže a také pod článkem proto naleznete návod, jak si ruce správně mýt.
Mýdlo a voda, nebo dezinfekce?
Často se nám stane, že si potřebujeme dekontaminovat ruce, ale tekoucí voda a mýdlo nejsou po ruce. V tom případě bychom si měli osvojit zvyk dát si do každé kabelky či zavazadla dezinfekční gel, který tomuto účelu také poslouží. Je tedy lepší mýdlo a voda, nebo dezinfekce?
Jak „klasické“ mytí rukou, tak použití dezinfekce jsou pro udržení hygieny rukou a prevenci šíření infekcí důležité, liší se ale v procesu a účinnosti. Zatímco použitím mýdla a vody mikroorganismy z povrchu kůže odstraníme tak, že mýdlo rozpustí tuk a nečistoty a následným mechanickým třením je odplavíme, v případě použití dezinfekčního gelu (obvykle obsahujícího nejméně 60 % alkoholu), mikroorganismy přímo v místě výskytu zlikvidujeme. Umývání rukou mýdlem a dezinfekce jsou tedy vzájemně doplňující se postupy, přičemž první z nich je, pokud je to technicky možné, preferován, zejména pokud jsou ruce hodně a viditelně špinavé.
Zdroj textu:
World Hand Hygiene Day. Online. 2024. Dostupné z: https://surewash.com/news/world-hand-hygiene-day-2024/. [cit. 2024-05-01].