Salmonelové infekce jsou průjmová onemocnění, která patří k nejčastějším bakteriálním střevním infekcím u nás i ve světě.
Původce:
Onemocnění způsobuje bakterie Salmonella, která má mnoho typů. V České republice se nejčastěji vyskytuje Salmonella enteritidis (dále např. typhimurium).
Zdroj onemocnění:
Zdrojem onemocnění je nemocný člověk vylučující salmonely nebo zvíře.
Přenos:
K přenosu těchto onemocnění dochází alimentární cestou, tj. pozřením stravy či vody kontaminované (znečistěné) těmito bakteriemi nebo kontaktem s nemocnými osobami či zvířaty (drůbež, kočky, psi a jiné).
Strava může být kontaminována mikroby prvotně, tzn. že nemocné je již zvíře, ze kterého byla strava připravena. To se týká i vajec a mléka. Pokud je taková strava nedostatečně tepelně upravena, dojde k nákaze. Nebo může být strava kontaminována druhotně, tzn. že ke kontaminaci mikroby dojde při její přípravě nemocným člověkem nebo použitím kontaminovaných pomůcek. Tady je riziková hlavně strava, která se již dále tepelně neupravuje, jako jsou různé saláty, majonézy, krémy apod.
Ruce si člověk znečistí většinou při použití WC, protože původce onemocnění člověk vylučuje stolicí. Znečistěnýma rukama pak člověk může kontaminovat předměty a plochy v okolí, nebo připravovanou stravu.
Projevy:
Salmonely mohou vyvolat několik forem infekce.
Asymptomaticky může salmonelóza proběhnout při nízké infekční dávce, kdy klinické příznaky chybí a dochází pouze k vylučování salmonel stolicí.
Gastroenteritická forma je nejčastější a pro salmonelózu nejtypičtější. Má různou intenzitu příznaků, za 8-10 (rozpětí 6-48) hodin po požití kontaminované potravy dochází k vzestupu teploty, křečovitým bolestem břicha a zvracení, průjmu.
Klinický průběh bývá od mírného až po život ohrožující, když dojde k dehydrataci (odvodnění), ztrátě minerálů, a tím k rozvratu vnitřního prostředí organismu. Vzácně může dojít i k rozšíření mikroba po celém organismu – sepsi. Zvláště ohroženy jsou malé děti, staří lidé a chronicky nemocné osoby jako jsou diabetici, kardiaci apod.
Inkubační doba:
Inkubační doba je několik hodin až 3 dny.
Léčba:
Základem léčby je zavodnění (rehydratace) a dodání minerálních látek, které se někdy musí provádět injekčně do žíly pomocí infuzních roztoků. Podpůrnou léčbou pak je podávání střevních dezinficiencií a lactobacilů. Ve vážných případech přicházejí v úvahu také antibiotika.
Prevence:
Mezi nejdůležitější preventivní opatřením patří konzumace kvalitní, správně technologicky upravené stravy, používání jen prověřené pitné vody k pití, ústní hygieně, oplachu ovoce a zeleniny, důsledná hygiena rukou.
Hlavní důraz je kladen na dodržování zásad osobní hygieny, hygieny komunální a kolektivní.
Graf: Salmonelové infekce – nemocnost ve Středočeském kraji a ČR 2019-2023
Zdroj:
Jiří Beneš, hlavní autor a pořadatel, Infekční lékařství, 2009
Informační systém infekčních nemocí
Zpracovala: Jitka Knoblochová, referent protiepidemického oddělení pro okresy Beroun a Rakovník
Zpracováno dne: 12.03.2024