Sledování kvality koupacích vod bylo zahájeno podle monitorovacího kalendáře v polovině května a přes celou letní rekreační sezónu pokračovalo až do konce srpna 2023.
Ve Středočeském kraji bylo v roce 2023 evidováno a pravidelně sledováno celkem 44 lokalit. Z uvedeného počtu je 22 označeno jako přírodní koupaliště a kontrola kvality vody probíhá v termínech stanovených v monitorovacím kalendáři, který je každoročně vydáván hygienickou stanicí formou veřejné vyhlášky. Ostatních 22 lokalit je vedeno jako nádrže ke koupání a stavby povolené k účelu koupání vybavené přírodním způsobem čištěním vody. Před vlastním začátkem koupací sezóny byly na významných lokalitách, tak jako každý rok, umístěny informační tabule se základními informacemi o vlastní lokalitě včetně přehledu vývoje kvality vody za předchozích 5 let.
Z hlediska rozmístění přírodních koupališť ve Středočeském kraji je největší koncentrace v oblasti Vltavské kaskády na březích přehradních nádrží Slapy a Orlík. Jedná se o významné lokality situované v blízkosti rekreačních center s hojnou návštěvností. Významnou oblastí z hlediska koncentrace koupališť ve volné přírodě je rovněž Mladoboleslavsko. V tomto okrese se však jedná o méně významné lokální koupaliště z kategorie staveb povolených k účelu koupání a vybavených přírodním způsobem čištěním vody.
Sledování kvality vody včetně zajištění odběrů a výsledků bylo prováděno na 11 lokalitách přímo orgánem ochrany veřejného zdraví (dále jen „OOVZ“), na ostatních místech zajišťoval sledování provozovatel a výsledky předával k vyhodnocení OOVZ. Vlastní hodnocení jednotlivých sledovaných lokalit bylo stejně jako v předchozích letech aktuálně uváděno na webových stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje (http://www.khsstc.cz) a rovněž bylo zveřejňováno na dalších internetových portálech http://geoportal.gov.cz/koupacivody nebo http://koupacivody.cz .
V letošním roce panovalo v době prázdnin poměrně slunečné počasí i vysokými teplotami, což se ke konci sezóny projevilo i na kvalitě vod. Na začátku sezóny a prakticky po celý červen byla na všech sledovaných lokalitách výborná kvalita vody. S přibývající teplotou došlo k rozvoji fytoplanktonu a na některých lokalitách se voda začala mírně zhoršovat a z důvodu snížené průhlednosti byla označena stupněm 2, na dvou lokalitách se voda zhoršila na stupeň 3. Konkrétně se jednalo o koupaliště Bakov v okrese Mladá Boleslav a Pilský rybník u Sedlce-Prčice, kde se podobné stavy vyskytují v každé sezóně.
V nejnavštěvovanějších rekreačních oblastech situovaných na březích přehradních nádrží Orlík a Slapy byla však voda prakticky po celý červenec klasifikována stupněm 1, zhoršení bylo zaznamenáno až na konci července, kdy i na části koupacích profilů na slapské přehradní nádrži, jmenovitě Županovice a Živohošť byla při kontrolách zjištěna snížená průhlednost a voda se „zhoršila“ na stupeň 2. Tento stav se zlepšil v polovině prázdnin, kdy panovalo chladnější a deštivější počasí, což se logicky projevilo na zlepšení kvality vody. Paradoxně přívalový déšť v tomto období způsobil zabahnění nádrže Cítov na Mělnicku a provoz tohoto přírodního koupaliště byl provozovatelem předčasně ukončen.
Po tomto přechodném ochlazení nastoupilo v měsíci srpnu opět výrazně teplé a slunečné počasí a voda se začala postupně zhoršovat. Nejvýrazněji se to projevilo na lokalitě Ostrá v okrese Nymburk, kde došlo k výraznému nárůstu fytoplanktonu s vysokým obsahem sinic a voda byl klasifikována stupněm 4, po opakovaném rozboru dokonce stupněm 5 a koupání bylo zakázáno.
Toto výrazné oteplení se negativně projevilo i na přehradní nádrži Orlík, kde byla na všech sledovaných oblastech vlivem zvýšeného výskytu sinic od poloviny srpna až do konce rekreační sezóny kvalita vody klasifikována stupněm 3.
Poměrně zajímavá je však skutečnost, že na Slapech se toto zhoršení tak výrazně neprojevilo. S výjimkou Županovic a Živohošti, kde byla voda z důvodu snížené průhlednosti a mírnému nárůstu sinic klasifikována stupněm 2, na všech ostatních sledovaných profilech na této nádrži se kvalita vody udržena na stupni 1.
V letošním roce nebyl na sledovaných lokalitách zaznamenán žádný problém s výskytem cerkárií, rovněž nebylo zaznamenáno žádné výrazné mikrobiologické znečištění koupacích vod.
Z tohoto krátkého shrnutí je patrné, že letošní koupací sezóna byla velmi dobrá, a především díky dobrému počasí se obešla bez závažných problémů.
14. 11. 2023
Zpracoval Ing. Luboš Mandík, ved. Odd. HOK ú. p. Příbram