O hygienických pravidlech ve smyslu čistoty a pořádku jako prostředku prevence vzniku tělesných nemocí není třeba dlouze psát – každý z nás o nich ví a koneckonců my jako KHS na jejich dodržování napříč různými obory lidské činnosti pečlivě dohlížíme. Opomíjet bychom ale neměli neméně důležitou součást našich životů, a tou je hygiena duševní. A to zvláště nyní, na podzim, kdy se dny krátí, počasí bývá sychravé a naše nálada má tendenci se zhoršovat.
S postupujícím podzimem začínáme pociťovat psychické účinky zkracování dnů a klesajících teplot - typickou podzimní únavu. Ta nás často provází během celého dne a přináší s sebou čím dál silnější chuť k spánku. Přechod na zimní čas nám rovněž energii nepřidá. Nejdříve sice aspoň ještě začínáme den za světla, ale s postupujícím odpolednem se čím dál rychleji stmívá, a postupně již do tmy vstáváme a už zase za tmy také většinou chodíme z práce. Ale nezoufejme – tuto psychickou únavu lze překonat. Klíčová je pro to správná životospráva zahrnující dostatek pohybu, vyváženou stravu a kvalitní spánek. Pojďme se na toto trio podívat blíž.
Pohyb
Hýbat se, případně cvičit, se dá s přehledem i během chladnějších dní. Při venkovních podzimních aktivitách je ovšem potřeba pamatovat na pohodlné a zároveň teplé oblečení jako jsou sportovní legíny, podzimní bunda a samozřejmostí je také pokrývka hlavy v podobě lehké sportovní čepice nebo čelenky. A nemusíte rovnou uběhnout maraton nebo absolvovat dlouhý a náročný výšlap. Svému tělu uděláte dobře i kratší svižnou procházkou. Důležitá je však pravidelnost, protože abychom zmírnili únavu, je vhodné pobýt venku na slunečním svitu nejméně půl až tři čtvrtě hodiny denně. Přirozené světlo a slunce nám zlepší náladu a poskytne vitamin D, který má na naše tělo pozitivní vliv a podporuje imunitu.
Pokud ale nejste příznivci outdoorových sportů, zkuste si zacvičit i třeba ve fitku či doma. Někomu dělá dobře rychlejší cvičení – aerobik, spinning či kruhový trénink, jiným k protažení, zklidnění a dodání energie vyhovuje například jóga.
Vyvážená strava
Abychom předešli podzimní únavě, je dobré zaměřit se také na náš jídelníček. Zamyslete se tedy nad tím, jak byste jej mohli zlepšit a zařadit do něj zdravé potraviny, které jsou zdrojem energie. Ke každému jídlu je dobré přidat porci ovoce a zeleniny. Vašemu tělu tak přirozenou cestou dodáte tolik potřebnou vlákninu, ale i dostatek vitamínů. Nemusí se vždy jednat o drahé exotické ovoce nebo zeleninu. Vsaďte na místní kořenovou zeleninu, která je snadno stravitelná a jablka nebo hrušky. Vyvážená strava by také měla obsahovat dostatek bílkovin. Ty naleznete například ve vejcích, tvarohu nebo luštěninách či ovesných vločkách.
Kvalitní spánek
K předcházení podzimní únavě je pro naše tělo klíčové dobře a pravidelně spát. Abychom se probouzeli osvěženi, měli bychom usínat dostatečně brzy, a to hlavně proto, abychom tělu dopřáli dost času (celková doba spánku by optimálně měla dosahovat cca 8 hodin), aby mohlo projít potřebným počtem spánkových cyklů. Nejdůležitější pro celkovou regeneraci organismu je ze všech jeho fází hluboký spánek, pro svěží mysl pak i tzv. REM či snová fáze, kdy se čistí krátkodobá paměť od balastních vjemů a naopak do té dlouhodobé převádějí ty podstatné. Probouzet bychom se naopak měli pokud možno přirozeně, tj. samovolně z lehkého spánku, nikoliv šokem ze zvonění budíku.
Kvalitu spánku můžeme ovlivnit sami, například omezováním pozdní konzumace kofeinu či alkoholu, pravidelností, vyhýbáním se modrému světlu v době před usnutím, dostatečným větráním, odhlučněním a zatemněním místnosti. Také různé pozitivní „rituály“ před spaním jako relaxace, meditace, afirmace nebo čtení knihy mohou přispět k lepšímu spánku. Dalším užitečným pomocníkem může být bylinkový čaj, například z levandule, meduňky, heřmánku nebo máty.