Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze (dále jen „KHS“) obdržela ke dni 15. 7. 2024 celkem 250 ohlášení konání akcí pro děti s 366 běhy. Z tohoto počtu jde o 217 zotavovacích akcí (ZA) se 322 běhy a 33 nahlášených jiných podobných akcí (JPA) s 44 běhy. Ohlášených akcí se ve Středočeském kraji ke dnešnímu dni zúčastní 21 345 dětí.
Pracovníci oddělení hygieny dětí a mladistvých všech územních pracovišť KHS provedli ke dni 15. 7. 2024 celkem 51 kontrol ZA, 3 kontroly stravovacích služeb při ZA (SZA) a 3 kontroly JPA. V průběhu realizovaných kontrol byly ve 2 případech zjištěny závady, které byly porušením povinností stanovených pro provozovatele zotavovacích akcí a jiných akcí pro děti zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon 258“), a prováděcí vyhláškou k tomuto zákonu – vyhláškou č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů. Jednalo se o nedodržení požadavku na ohlášení ZA a požadavků na zdravotní zabezpečení akce; ve druhém případě byly zjištěny nedostatky v rámci kontroly stravovací služby poskytující stravování účastníkům ZA. Za nedostatek zjištěný v rámci kontroly SZA byla již uložena sankce, druhý protokol se závadami dosud nebyl uzavřen a kontrola nebyla ukončena.
V rámci dosud realizovaných kontrol bylo provedeno také 7 kontrolních odběrů vzorků pitné vody z individuálních zdrojů zásobujících akce (ZA, KPA nebo SZA) pitnou vodou. Rozbory vzorků pitné vody pro účely výkonu státního zdravotního dozoru zajišťuje pro KHS Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. K dnešnímu dni máme k dispozici oficiální výsledky pouze dvou z provedených analýz. Oba tyto analyzované vzorky pitné vody byly vyhodnoceny jako vyhovující.
K dnešnímu dni jsme v souvislosti s konáním akce pro děti neřešili žádný podnět na nedodržování hygienických požadavků. Pracovníci KHS ale za sledované období již řešili 1 epidemický výskyty infekčního onemocnění, kdy se jednalo o gastrointestinální obtíže. Průběh tohoto onemocnění byl mírný a nevyžádal si hospitalizaci nemocných ve zdravotnickém zařízení. S největší pravděpodobností šlo o virové onemocnění.
U účastníků akcí se v průběhu sledovaného období objevovaly běžné zdravotní obtíže jako například nachlazení, bolesti hlavy nebo krku, nevolnosti. Poměrně často bylo do zdravotnických deníků zaznamenáno také ošetření dětí v souvislosti s bodnutím hmyzem nebo odstraněním přisátých klíšťat, jejichž aktivita se místy jeví jako vysoká. Jde především o oblasti Berounska a Kolínska. Byla ošetřena také řada drobných úrazů u dětí jako například vyvrknuté kotníky, zhmožděniny nebo řezné rány. Ošetřením ve zdravotnickém zařízení musely být v několika případech řešeny zlomeniny rukou.
Průběh sezóny letní dětské rekreace ve Středočeském kraji se k dnešnímu dni jeví jako klidný, bez mimořádných událostí.
17. července 2024
Mgr. Jana Tomicová
ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých