Dezinfekce je soubor opatření ke zneškodňování mikroorganismů pomocí fyzikálních, chemických nebo kombinovaných postupů.
Před dezinfekcí je nutné provádět řádnou mechanickou očistu plochy nebo předmětu. Pokud je povrch jakkoliv znečištěn, nečistoty zabraňují proniknutí dezinfekčních prostředků k mikroorganismům a dezinfekce se tak stává neúčinnou. Pouze v případě, že budou hračky zjevně znečistěné biologickým materiálem (sliny, zvratky), je nutno nejdříve dezinfikovat a potom mechanicky očistit. Po provedené dezinfekci je vždy nutné provést oplach pitnou vodou!!!!
Dětské hračky a předměty, se kterými přicházejí děti do kontaktu, a u kterých je pravděpodobné, že je děti budou dávat do úst, je třeba čistit a také dezinfikovat. To se týká zejména hraček ve školských zařízeních pro děti (mateřské školy, družiny) a na dalších místech, kde hračky sdílí více dětí (jesle, dětské koutky, ordinace a čekárny u dětských lékařů, lůžková dětská oddělení zdravotnických zařízení, stacionáře, dětské domovy, dětská centra, bazény pro plavání kojenců a batolat, atp.). K dezinfekci hraček nejsou vhodné všechny dezinfekční prostředky, zejména pro nevhodné chemické složení pro tento účel nebo pro složitou přípravu roztoku.
Vhodnými přípravky k dezinfekci hraček, ale také např. kojeneckých lahví a dudlíků, jsou přípravky PRESEPT a MEDICARINE, které jsou prodávány ve formě tablet. Tablety se podle návodu rozpouštějí ve vodě a příprava dezinfekčního roztoku je velmi snadná i pro neodborníky. Při aplikaci všech prostředků je nutné vždy dodržovat ředění a dobu působení tak, jak je uvedeno na výrobku. Tyto přípravky jsou baktericidní (působí proti baktériím) a virucidní (působí na viry, včetně původců hepatitidy typu A a B), a jsou účinné také na houby a plísně. Jejich účinnost byla prověřena Státním zdravotním ústavem.
Účinnost uvedených dvou přípravků je způsobená obsahem chloru, který s sebou přináší nepříjemnou schopnost, a to možnost odbarvení dezinfikovaného materiálu. Je proto možné použít další přípravky, které zároveň myjí a dezinfikují, a jsou vhodné zároveň i na plasty, např. SEKUSEPT PLUS.
V případě výskytu infekčního onemocnění v dětském zařízení je vždy nutné zajistit dodržování postupů a výběr vhodných dezinfekčních přípravků dle doporučení orgánu ochrany veřejného zdraví.
Existuje i několik přírodních alternativ, které můžete použít k bezpečnému a účinnému dezinfikování dětských hraček. Jedním z nejoblíbenějších přírodních dezinfekčních prostředků je ocet. Smíchejte jednu část octa s jednou částí vody a použijte tuto směs k otírání hraček. Ocet je účinným prostředkem proti bakteriím a plísním a zároveň je bezpečný pro děti. Další možností je použití vodíkového peroxidu. Smíchejte čajovou lžičku peroxidu s polovičním množstvím vody a naneste tuhým hadříkem na hračky. Tento přírodní dezinfikant je účinný proti mnoha druhům bakterií a virů.