S příchodem nového roku se většina z nás zamýšlí nad svými zvyky, životním stylem i zdravím a dáváme si v této souvislosti různá novoroční předsevzetí. Jaká bývají ta nejčastější a co udělat pro to, aby se změnila v realitu, se vám pokusíme přiblížit v následujících řádcích.
Jedním z nejčastějších novoročních přání bývá posunout ručičku na váze o něco zpět, čili zhubnout. K tomu je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost fyzické aktivitě a z jídelníčku vyloučit těžká, mastná a tučná jídla a samozřejmě také cukrovinky.
Pravidelná pohybová aktivita slouží i jako součást prevence civilizačních onemocnění, což potvrzují výsledky nové rozsáhlé studie (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39570587/) zaměřené na vliv tělesné aktivity na délku života a na to, jak se tento vztah mění s přibývajícím věkem. Na základě dostupných zjištění definuje studie čtyři důvody, proč je pravidelná fyzická aktivita v pozdějším věku zásadní:
Udržuje v kondici srdce a zajišťuje tak hladký chod oběhového systému. Snižuje riziko infarktu a dalších srdečních onemocnění.
Snižuje riziko pádů a následných úrazů. Přílišné sezení v průběhu života oslabuje přirozenou schopnost rovnováhy, díky pravidelnému pohybu se nám naopak daří lépe držet balanc.
Posiluje kosti a podporuje mobilitu. Díky častějšímu mechanickému zatížení kostí se stimulují buňky vytvářející kostní hmotu. Ta je v pozdějším věku rovněž důležitá pro zachování pohyblivosti.
Celkově zpomaluje stárnutí. Díky pohybu jsou buňky v těle zdravější a daří se tak lépe předcházet jejich degeneraci, která jinak přirozeně přichází.
Studie nicméně upozorňuje, že o tom, jak pohyblivé bude naše tělo ve vyšším věku, rozhodujeme my sami už tím, do jaké míry se hýbeme v průběhu života. A právě proto začněte s pravidelnou fyzickou aktivitou co nejdříve a přitom mějte na paměti, že nemusíte podávat špičkové výkony hodné vrcholových sportovců – stačí například při cestě do práce a z práce vystoupit o jednu dvě zastávky dřív a zbytek dojít pěšky ostrou chůzí nebo spojit procházku s polední pauzou na oběd.
Mezi již tradiční novoroční předsevzetí patří přestat kouřit. V důsledku působení nikotinu v mozku, kam se dostává během několika sekund po užití a kde uvolňuje dopamin způsobující příjemné pocity, patří nikotin mezi nejnávykovější látky. Přibližně za 20 minut totiž jeho účinek vyprchá a mozek si žádá další nikotin, čímž se závislost postupně prohlubuje a může mít vážné zdravotní důsledky včetně rizika onkologických onemocnění, snížení imunitní reakce, onemocnění plic a dýchacích cest či zúžení tepen a kornatění cévních stěn. Hrozí tak infarkt a vznik kardiovaskulárních onemocnění. Jak moc jste právě vy na nikotinu závislí, si můžete otestovat zde: https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se?category=236.
A jak z toho tedy ven? Zásadní je pevné rozhodnutí zanechat kouření a už si nikdy nezapálit – na této cestě na vás totiž čeká řada nástrah, především ve formě nepříjemných abstinenčních příznaků. Ty mohou přetrvávat několik týdnů i měsíců. Jakkoliv je však Vaše pevná vůle stěžejní, s velkou pravděpodobností zažijete okamžiky, kdy budete chtít své úsilí vzdát. Proto je dobré vyhledat v boji se závislostí také odbornou pomoc a podporu. Obrátit se můžete například na tyto organizace:
Národní linka pro odvykání: Komplexní informace a poradenství na čísle 800 350 00 (všední dny 10:00–18:00) nebo na webu chciodvykat.cz.
Online poradna v oblasti závislostí: Adiktologická poradna provozovaná Klinikou adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Více na poradna.adiktologie.cz.
Centra pro závislé na tabáku: Najděte nejbližší centrum na slzt.cz.
Celkově zlepšit své zdraví a odolnost vůči zejména respiračním chorobám – také tento cíl si v novém roce často vytyčujeme. Jedním ze způsobů, jak jej dosáhnout, je začít se otužovat. Tato metoda má totiž četné přínosy:
Posílení imunity – pravidelné vystavování chladu stimuluje tvorbu bílých krvinek a zlepšuje odolnost nejen proti respiračním onemocněním, které jsou v zimním období na vrcholu.
Zlepšení krevního oběhu – chlad podporuje kontrakci a relaxaci cév, což může přispět k lepší cirkulaci krve.
Psychická odolnost – otužování pomáhá rozvíjet schopnost zvládat stres a zlepšuje celkovou duševní rovnováhu.
Zvýšení energie a produktivity – po otužování se často dostavuje pocit přílivu energie a dochází také k lepšímu soustředění.