Druhý měsíc v roce je už tradičně spojován s výzvou k abstinenci, tedy vyhýbání se alkoholickým nápojům, zvanou „Suchej únor“. Plánujete se do ní letos zapojit a zjistit, zda dokážete být celý měsíc „na suchu“? Držíme vám palce!
Suchej únor je československá osvětová kampaň, která od roku 2013 vyzývá k měsíční abstinenci od alkoholu. Cílem je motivovat lidi k zamyšlení nad svými návyky a také nad tím, jaký vliv na jejich život alkohol má. Odměnou za celoměsíční abstinenci a možná i nastartování nové životní etapy může být lepší spánek, více energie, více chuti do pohybu a sportování, ale také ušetřené peníze.
Proč je zrovna u nás tato kampaň aktuální? Na hraně tzv. rizikového pití se v České republice pohybuje přibližně 1 milion obyvatel a průměrný Čech spotřebuje za rok 14,4 litrů čistého lihu – vyšších hodnot dosahují jen už v Litvě a Moldavsku. Společenské náklady spojené s nadměrnou konzumací alkoholu se pak odhadují na ohromujících 56 mld. Kč ročně.
Jak se zapojit? Letošní Suchej únor začíná dopisem sobě – stačí odpovědět na pár jednoduchých otázek a přidat se k tisícům lidí, kteří po dobu jednoho měsíce objevují, jaký je život bez alkoholu.
V roce 2024 se do kampaně Suchej únor zapojilo na 1 200 000 dospělých osob a s její podporou se připojily také stovky firem, měst a nemocnic, ale také některé známé tváře našeho společenského života. Povědomí o této kampani má tak 86 % populace ČR.
Chcete se také zapojit? Učiňte tak zde: https://suchejunor.cz/.
Alkohol a dopady na zdraví
Při dlouhodobém nadměrném užívání alkoholu vzniká celá řada tělesných, ale i duševních obtíží. Studiemi bylo potvrzeno, že dlouhodobé užívání alkoholu poškozuje především gastrointestinální a kardiovaskulární systém, činnost jater a centrálního nervového systému, spolupůsobí při rozvoji některých nádorových onemocnění, má negativní vliv na vývoj plodu a vede také k řadě duševních obtíží (deprese, poruchy paměti, halucinace).
Důležité je zdůraznit, že neexistuje žádná bezpečná nebo zdraví neškodná dávka alkoholu. Pro udržení nízké míry zdravotních rizik způsobených alkoholem je dle WHO doporučeno užívání maximálně jednoho alkoholického nápoje denně (tj. cca 20 gramů čistého alkoholu) pro většinu žen a seniorů a dvou alkoholických nápojů (tj. cca 40 gramů čistého alkoholu) pro většinu mužů.
Jeden alkoholický nápoj = 20 gramů čistého alkoholu = 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl destilátu.
Státní zdravotní ústav a některé odborné společnosti dokonce udávají přísnější limity – 16 g pro ženy a 24 g pro muže.
Více o rizikovosti alkoholu a prevenci závislostí obecně naleznete na stránkách Státního zdravotního ústavu: https://szu.gov.cz/publikace-szu/zdravotne-vychovne-materialy/publikace-tematicky/prevence-zavislosti/.