V roce 2024 se zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální v rámci své kontrolní činnosti zaměřili na kvalitu pitných vod, teplých vod, dozor nad činnostmi epidemiologicky závažnými a v neposlední řadě na kvalitu vod koupacích a šetření podnětů obyvatel na negativní účinky hluku. V rámci plnění úkolů zadaných loni k plnění hlavní hygieničkou ČR se pak zabývali vyšetřováním kvality pitné vody dodávané na území kraje vodovody pro veřejnou potřebu z hlediska množství v ní obsažených reziduí léčiv a také zmíněné sledováním kvality vod využívaných veřejností ke koupání ve stanovených koupacích oblastech. Za vlastní, tj. krajské priority dozoru si středočeští hygienici dále vybrali dozor nad ubytovnami poskytujícími dlouhodobé ubytování, kvalitu ubytovacích služeb v rekreačních zařízeních využívaných pro konání škol v přírodě nebo letních dětských rekreací, dodržování provozních řádů činností epidemiologicky závažných (služby péče o tělo) a dodržování hygienických limitů hluku v komunálním prostředí. Celkem bylo provedeno 2 214 kontrol, z nichž byly ve 158 případech, tj. v 7,1 %, zjištěny závady. Ty pak hygienici řešili s kontrolovanou osobou.
Pitná voda
Pod dozor KHS celkem 661 veřejných vodovodů, které zásobují celkem 1 201 344 obyvatel Středočeského kraje. S ohledem na to, jaký význam má voda pro lidský organizmus a jaká rizika by naopak představoval výskyt zdraví škodlivých látek v tomto životně důležitém médiu, je nad zachováváním právními předpisy stanovené jakosti pitné vody ze strany provozovatelů vodovodů pro veřejnou potřebu nezbytné provádět pravidelné kontroly, kterých zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální (HOK) loni realizovali na 395. Zaměřeny byly na dodržování povinností provozovatelů zajišťovat jakost pitné vody dodávané zejména menšími vodovody pro veřejnou potřebu, kde se závady typicky vyskytují ve větší míře. Důraz byl přitom kladen na kontrolu plnění podmínek stanovených v provozních řádech, a to především na potřebný rozsah a četnost kontrol kvality pitné vody ze strany provozovatele. Nejčastější nedostatky pak byly shledány v nedodržení mikrobiologických ukazatelů, dále v nedostatečné četnosti kontrol nebo nedodržení povinnosti zasílat výsledky rozborů pitné vody do informačního systému pitné vody (dále „IS PiVo“). Ve 30 případech byly za zjištěné nedostatky provozovatelům uloženy finančnípostihy.
V rámci hlavního úkolu spočívajícího v dozoru nad rezidui léčiv v pitných vodách bylo realizováno 57 rozborů, přičemž v některých testovaných vzorcích bylo prokázáno nedodržení stanovených limitů. Jednalo se především o výskyt účinných látek carbamazepin (stanoven nad limitní hodnotu 15x), oxypurinol (11x), netformin (7x), diclofenak (1x), ibuprofen (1x). Jelikož zjištění potvrdila oprávněnost podezření na možný výskyt těchto nežádoucích látek v pitné vodě, bude KHS v monitoringu pokračovat i v roce 2025, zejména v místech, kde bylo překročení limitů prve zjištěno.
Každodenní náplní zaměstnanců odboru HOK je také práce s informačním systémem pitných vod (IS PiVo), do nějž nejen provozovatelé vodovodů pro veřejnou potřebu v souladu se zákonem pravidelně vkládají laboratorní výsledky svých provozních rozborů. V roce 2024 v něm verifikovali celkem 20 370 přijatých vzorků, z nichž 5 781 připadalo na veřejné vodovody a zbytek na vody určené ke koupání nebo veřejné studny.
V roce 2024 zůstalo u 3 vodovodů v kraji nadále v platnosti rozhodnutí o omezeném užití pitné vody, a to s ohledem na vysoké nálezy obsahu dusičnanů. U 24 vodovodů v kraji bylo na základě provedeného hodnocení zdravotních rizik povoleno časově omezené užití vody s odchylně stanoveným limitem a v těchto případech je nutné nákladnými opatřeními dosáhnout především redukce zvýšených ukazatelů pesticidních látek přítomných v dodávané pitné vodě.
Voda ke koupání
V roce 2024 bylo provedeno 38 kontrol koupališť ve volné přírodě, 98 kontrol v koupacích oblastech, 184 kontrol umělých koupališť a 50 kontrol saun. V průběhu sezóny zajistili sami provozovatelé přírodních koupališť 157 rozborů vzorků koupací vody, KHS pak v rámci vlastní inspekční činnosti otestovala dalších 106 vzorků.
Začátek koupací sezóny se nijak nelišil od předchozích let a při prvních kontrolách byla voda na všech venkovních lokalitách klasifikována stupněm výborná. Tento stav pak loni vydržel na podstatné části sledovaných lokalit po celou sezónu.
Nečekaně turbulentním vývojem kvality vody byla poznamenána koupací sezóna na vodní nádrži Orlík, kde se voda z neznámých příčin bezprostředně po začátku sezóny zhoršila na stupeň 3, lokálně až 4, a teprve v dalším průběhu sledování se postupně zlepšovala až na stupeň 1. Ve VN Slapy byla přitom v podstatné části sledovaných koupacích míst voda výborná po celou sezónu, k radikálnímu zhoršení došlo toliko v lokalitě Županovice, kde byla voda z důvodu výskytu vysokého obsahu sinic a chlorofylu od poloviny srpna klasifikována jako ke koupání nevhodná.
U ostatních lokalit bylo významné zhoršení zaznamenáno na jezeře Ostrá a písníku Bakov, kde došlo ke konci sezóny ke klasifikaci stupněm 4, přičemž na jezeře Ostrá byl vydán i zákaz koupání.
Ve druhé polovině sezóny byly několika návštěvníky v Novém rybníku v Příbrami nahlášeny kožní problémy připomínající napadení cerkariemi. Tento předpoklad se však následně lékařsky nepotvrdil. Provozovatel pak za účasti zaměstnance KHS provedl několik návštěv lokality za účelem odběru biologického materiálu. Až při třetím sběru byl zajištěn dostatečný počet vodních plžů, který byl podroben vyšetření na cerkarie. U zanedbatelného procenta byl její výskyt potvrzen a návštěvníci areálu Nového rybníka byli o těchto rizicích informováni. Na žádné z dalších sledovaných lokalit nebylo v průběhu sezóny zaznamenáno jiné významné mikrobiologické znečištění.
Informace o všech výsledcích rozborů a kvalitě koupací vod jsou vždy v průběhu koupací sezóny grafickou formou emotikonů zveřejňovány na webových stránkách KHS a na stránkách www.koupacivody.cz.
Biotop Kosmonosy
VN Slapy - Nová Živohošť
Bazény
Kontroly umělých bazénů a saun ve Středočeském kraji dopadly loni ve Středočeském kraji relativně příznivě – při 234 vykonaných kontrolách hygienici zjistili toliko 18 závad, které však nevyžadovaly ani časově omezený zákaz dalšího provozu nebo omezení poskytovaných služeb. Nejčastěji došlo k nedodržení požadované kvality vody, což provozovatelé vyřešili navýšenou frekvencí obměny bazénové vody pitnou vodou z veřejných vodovodů. Méně časté byly závady v provozní hygieně. V roce 2024 se KHS navíc zaměřila i na sledování kvality vnitřního ovzduší ve vybraných 5 bazénových areálech (Mělník, Kladno, Beroun, Příbram, Rakovník) – viz další bod.
Kontrola ovzduší bazénových areálů – měření trichloraminu - bazén ve Slaném
Odběry vzorků ovzduší
K omezení možnosti přenosu infekčních zárodků mezi návštěvníky bazénů musí být ve vodě vytvořena bariéra, kterou je průběžně udržovaná koncentrace volného chloru. Chlor však reaguje jak s mikroorganismy (uvolňovanými do ní z kůže a sliznic návštěvníků), tak i s chemickými látkami (z kůže, ze sliznice, z vlasů, kosmetických přípravků, zbytků mycích přípravků, opalovacích krémů) čímž ve vodě vzniká skupina látek, které jsou nazývány vedlejšími produkty dezinfekce. Převážně se jedná o látky nežádoucí, které jsou toxické a způsobují nepříjemný pach vody. Mezi nejznámější patří trichloramin uvolňující se jako plyn, který lze nad hladinou bazénové vody měřit. Jeho zvýšená přítomnost je tak nejen indikátorem nedostatečné obměny bazénové vody, její nízké kvality či nedostatečnou výměnu vnitřního ovzduší v bazénové hale, ale i důkazem nekázně návštěvníků ohledně povinné očisty těla před vstupem do bazénu.
Dle výsledků měření byla např. v mělnickém krytém bazénu kvalita ovzduší v souladu s hygienickými limity (0,5 mg/m3), a to ve všech vnitřních prostorech – v plaveckém bazénu, whirlpoolu a u výukového bazénu. V plaveckém areálu ve Slaném byly realizovány dva termíny kontroly. Jednalo se o měření v měsíci červnu a následně v listopadu, po úpravách technologie. Ve všech částech areálu, tedy v plaveckém bazénu, dětském bazénu a whirlpoolu byly koncentrace stanoveného ukazatele vyhovující. Vhodná úprava v technologii úpravy vody se pak v druhé sérii měření projevila výrazným poklesem trichloraminu v ovzduší. V Berouně a v Hořovicích (okr. Beroun) je z výsledků provedeného měření patrné, že i zde byl hygienický limit splněn s rezervou. Kontrola proběhla také v Příbrami, kde byly ve všech částech areálu, tedy v plaveckém bazénu, dětském bazénu a whirlpoolu koncentrace daného ukazatele zachovány na úrovni nepřesahující stanovený hygienický limit. Posledním kontrolovaným areálem byl bazén v Rakovníku, kde se měření realizovalo na 5 místech (whirlpool I, II, brouzdaliště, výukový bazén a divoká voda). Všechna měření i zde stanovila podlimitní koncentrace sledovaného ukazatele kvality ovzduší.
Péče o tělo
Ve Středočeském kraji eviduje KHS v současné době bezmála 4 500 provozoven péče o tělo. Kontrol tu zaměstnanci odboru HOK provedli v loňském roce celkem 998 a zjistili přitom 39 závad. Nejčastěji se jednalo o nedostatečné dodržování zásad provozní hygieny nebo opomenutí předložení provozního řádu ke schválení před zahájením činnosti. Jednu z kontrol hygienici provedli také nákupem v e-shopu. Jednalo se o tetovací barvy a cílem odběru a rozboru vzorků pigmentů bylo ověřit, že jsou pro permanentní make-up bezpečné. Vzorek v tomto případě ukazatelům chemické bezpečnosti vyhověl. KHS se ale na kontroly v této oblasti bude zaměřovat i nadále, protože se dotýká činností (porušování integrity kůže) patřících mezi epidemiologicky nejzávažnější.
KHS také aktivně pracuje v systému SafetyGate (Rapex). Jedná se o informační systém Evropské komise pro rychlou výměnu informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích na vnitřním trhu Evropské unie (s výjimkou výrobků farmaceutických). Na základě poznatků pramenících právě z této mezistátní výměny informací provedl odbor HOK ve Středočeském kraji 17 cílených kontrol ke zjištění možné přítomnosti nebezpečných výrobků v tržní síti. Jednalo se konkrétně o látky určené k tetování a permanentnímu make-upu. Výskyt těchto výrobků se ani v jedné z navštívených provozoven služeb péče o tělo (tetovacích studiích či kosmetických salonech) naštěstí nepotvrdil.
Ubytovací služby
V ubytovacích zařízeních bylo loni provedeno 360 kontrol a závady zjištěny ve 47 případech. Kontroly se zaměřovaly na ubytovny, které poskytují dlouhodobé ubytování sociálně slabým občanům. Zde byly na denním pořádku problémy se zajištěním úklidu, často dochází k velkému opotřebování zařízení a hygienici zaznamenali i přítomnost plísní. Množí se také nálezy hmyzu – narůstá výskyt štěnic. KHS se proto bude této problematice nadále intenzivně věnovat - v roce 2025 především v podobě kontrol preventivních opatření spočívajících v dostatečném úklidu a dezinfekci a také opakované deratizaci a dezinsekci.
Hluk
Většina měření hluku byla v loňském roce provedena v rámci šetření podnětů obyvatel Středočeského kraje. Kontrol spojených s inspekčním měřením hluku bylo provedeno celkem 47, jedna další kontrola byla spojená s akreditovaným měřením vibrací. Hodnoceny byly jak stacionární zdroje hluku (např. chladicí jednotky, tepelná čerpadla, hluk z průmyslových areálů), tak hluk vznikající provozem vozidel po pozemních komunikacích a drahách, a to především v době výluk a převedení dopravy na jiné tratě nebo zhoršení situace na komunikacích nižších tříd v souvislosti s nedokončenými obchvaty obcí či nájezdy na nově otevírané úseky dálnic. V 11 případech bylo v této oblasti zjištěno překročení hygienických limitů.
Povodně 2024
Zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální se podíleli také na řešení důsledků povodní ze září 2024. Jednalo se především o poskytování informací z oblasti zásobování pitnou vodou, úklidů zasažených objektů, spolupráce při hledání náhradního ubytování nebo dezinfekce zasažených studní. Proběhly cílené odběry pitné vody individuálních studní zasažených povodňovou vlnou, a to v 16 případech. Po opadnutí přílivové vlny a vydezinfikování zdrojů pitné vody provedla KHS cílené odběry u vodovodů pro veřejnou potřebu v okresech Kolín, Kutná Hora a Mělník.
V okrese Kolín a Kutná Hora bylo zaznamenáno zasažení několika zdrojů pitné vody (Hodkov, Čestín, Kolín). Ve všech případech provozovatelé veřejných vodovodů neprodleně stav na prameništích konzultovali s KHS, aby se minimalizovalo riziko ohrožení veřejného zdraví. V některých případech došlo z preventivních důvodů i k náhradnímu zásobování pro obyvatele, případně pro citlivé skupiny.
V rámci bezplatného vyšetření vzorků vod z individuálních vodních zdrojů zasažených povodněmi bylo na žádost obcí v listopadu 2024 v okresech Kolín a Kutná Hora odebráno 6 laboratorních vzorků vody.
V okrese Mělník o rozbory pitné vody požádala 1 obec v těsném sousedství Labe – Dolní Beřkovice, část Vliněves. V tomto případě nedošlo přímo k zaplavení studní, ale k negativnímu ovlivnění vody ve studních zvýšenou hladinou spodní vody. Z výsledků bylo následně zřejmé, že z hlediska mikrobiologických ukazatelů byla kvalita vody ve všech odebraných zdrojích nevyhovující. Obyvatelé byli řádně poučeni o nutnosti průběžně dezinfikovat zdroje a v případě masivnějšího nálezu aplikovat i vyšší „šokové dávky“ běžně dostupných přípravků s aktivním chlorem.
V jednom vodním zdroji byl zjištěn vyšší obsah dusičnanů. V tomto případě opět došlo k poučení o možnostech řešení této situace.
Provozovatelé veřejných vodovodů i starostové obcí poskytli při této mimořádné události maximální možnou součinnost, za což jim velice děkujeme.
Řešení podnětů občanů
V roce 2024 vyřizovali zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální 182 podnětů veřejnosti. Většina z nich směřovala do oblasti nežádoucí expozice hluku a vibracím. Další významnou položkou byly pak podněty směřující na nedostatečnou kvalitu ubytovacích služeb ve vybraných zařízeních provozovaných na území kraje. Velkou část podnětů museli zaměstnanci HOK pro věcnou či místní nepříslušnost KHS postoupit jinému příslušnému správnímu orgánu či odložit.
V rámci preventivního hygienického dozoru (kde je KHS dotčeným orgánem státní správy) posuzují zaměstnanci hygieny obecné a komunální projektové dokumentace stavebních záměrů a vydávají závazná stanoviska k užívání staveb rodinných domů, zdrojů hluku (nejčastěji v podobě pozemních komunikací), provozoven služeb, veřejných vodovodů a čistíren odpadních vod. V roce 2024 bylo k těmto stavbám vydáno celkem 10757 závazných stanovisek. V 1264 případech byla vydávána stanoviska a vyjádření k procesu EIA, sdělení k vysílačům telekomunikačních zařízení a další informace pro veřejnost. Odbor HOK dále v rámci svých gescí vydal za KHS v roce 2024 celkem 1693 rozhodnutí týkajících se provozních řádů ubytovacích zařízení, provozoven péče o tělo a k provozu zásobení pitnou vodou z individuálního zdroje (studny) nebo veřejného vodovodu.
Přestupky
Za kontrolami zjištěné nedostatky byly v roce 2024 uloženy ve 47 případechfinanční postihy formou blokové pokuty v celkové výši 144 500 Kč a v 15 případech formou příkazu v celkové výši 153 000 Kč. Ve 107 případech byly zjištěné přestupky řešeny domluvou a ve 4 případech napomenutím. Mezi nejčastější zjištěné závady patří absence schváleného provozního řádu v ubytovacích zařízeních a provozoven činností péče o tělo, dále pak nevyhovující hygienická úroveň poskytovaných služeb v těchto objektech a v neposlední řadě závady v jakosti dodávané pitné vody.