7. dubna si od roku 1950 každoročně připomínáme Světový den zdraví. Ten byl poprvé vyhlášen na počest vzniku Světové zdravotnické organizace (WHO) a dodnes je vnímán jako příležitost k připomenutí klíčových zdravotních témat a vyzdvižení náročné práce těch, kteří se o naše zdraví starají po celém světě.
Letošní kampaň „Zdravé začátky, nadějná budoucnost“ upozorňuje na stále vysokou a v mnoha případech zcela zbytečnou úmrtnost novorozenců a matek po porodu. Dle statistik WHO zemře každý rok v důsledku porodu téměř 300 tisíc žen. Na 4 miliony dětí pak zemřou v prvním měsíci života nebo se narodí mrtvé. To je jedno úmrtí každých 7 vteřin. K většině z nich by ale vůbec nemuselo dojít, a tak WHO vyvíjí úsilí ke zlepšení oblasti předporodní a poporodní péče, a to zejména v zemích třetího světa.
Světový den zdraví můžeme ale využít také k zamyšlení, jak jsme na tom se zdravím my a co děláme pro to, abychom si jej zachovali co nejdéle. Často totiž zdraví považujeme za samozřejmost a jeho význam si plně uvědomíme až ve chvíli, kdy nás tělo začne varovat únavou, bolestí nebo nemocí.
Proč si tedy třeba právě tento den nestanovit jako začátek našeho nového, zdravějšího života? Zařadit si do své „týdenní rutiny“ pravidelný pohyb. Jakákoli forma tělesné námahy, ať už jde o běhání, plavání či jiné pravidelné cvičení, je pro udržení zdraví a naší celkové kondice zásadní. A k tomu přidejme také dostatečný pitný režim a střídmý, ale pestrý jídelníček zajišťující tělu vyvážený přísun všech potřebných nutrientů a vlákniny, zejména z ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, esenciální oleje z ořechů a semen. Pro dostatečnou regeneraci organismu a silnou imunitu je potřebný i pravidelný spánkový režim, přičemž naším cílem je mít 7-9 hodin nerušeného spánku každý den.
Prožijte tedy Světový den zdraví ve zdraví a pohodě a třeba zrovna dnešek může být začátkem nové a zdravější etapy Vašeho života. Držíme palce!
Použitý zdroj:
https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2025