V roce 2024 došlo ke změně legislativní úpravy hygienických podmínek ve školách, školských zařízeních, dětských skupinách a dalších obdobných zařízeních pro děti. Tyto požadavky upravuje na základě § 7 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon 258“) od 01.07.2024 nově vyhláška č. 160/2024 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých a dětských skupin (dále jen „vyhláška 160“). Tato vyhláška nahradila vyhlášku č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška 410“), která byla k 30.06.2024 zrušena. Jaké jsou změny, které nová právní úprava přináší?
Pozemek
Nová vyhláška již neobsahuje požadavek na minimální nezastavěnou plochu pozemku určenou pro pobyt a hry dětí a žáků. Škola musí mít venkovní prostor umožňující volný pohyb dětí. Tento venkovní prostor lze ale také nahradit využitím obdobné plochy v docházkové vzdálenosti. Docházková vzdálenost musí odpovídat věku a fyzickým možnostem dětí a žáků a také účelnosti využití dané plochy v rámci jejich denního režimu.
Nová právní úprava také vypustila nutnost oplocení pozemku. Naopak zůstal požadavek na vysazování pouze bezpečných rostlin. A tento požadavek byl dále rozšířen také na rostliny ve vnitřních pobytových prostorech. Ve škole by se tedy neměly nacházet žádné jedovaté ani jinak nebezpečné rostliny. Dřeviny by neměly zastiňovat okna, aby nedošlo ke snížení parametrů denního osvětlení v pobytových místnostech pod limit požadovaný pro sdružené osvětlení.
Vnitřní prostory a vybavení
Prostorové požadavky na herny, učebny, místnosti pro zájmové vzdělávání a vnitřní pobytové místnosti škol a školských zařízení byly nahrazeny obecným popisem. Prostorové podmínky a vnitřní uspořádání musí ve škole umožňovat výuku, volné hry dětí, jejich odpočinek, osobní hygienu, tělesná cvičení a zajištění stravování, pokud toto není zajištěno v jiném stravovacím zařízení. Lehátko nebo lůžko používané k odpolednímu odpočinku v mateřské škole musí nově obsahovat izolaci proti chladu. Vyhláška nově neřeší nutnost protiskluzové úpravy podlah. Podlahy musí být snadno čistitelné a ve výukových prostorech matné a světlé.
V rámci základních škol, základních uměleckých škol středních škol a dalších obdobných škol, musí být ve společných prostorech, které jsou přístupné všem žákům (mimo prostor hygienického zařízení), na každém patře umístěn minimálně jeden zdroj tekoucí pitné vody k zajištění pitného režimu žáků, pokud není umyvadlo v každé učebně.
Šatny a hygienické zařízení
Vyhláška 160 již také neřeší velikost podlahové plochy šatny v závislosti na počtu dětí a žáků. V prostoru šatny musí být umožněno každému dítěti uložit své osobní věci odděleně od osobních věcí ostatních dětí. Rovněž je zde změna oproti vyhlášce 410, kdy již není stanoven počet WC mís a umyvadel v závislosti na kapacitě školy.
Dále byl zrušen požadavek na úklidovou výlevku v každém patře. Nová vyhláška stanoví, že ve škole musí být vyčleněn odvětrávaný prostor pro ukládání čisticích prostředků a pomůcek mimo dosah dětí a žáků. V případě, že není zřízena výlevka s přívodem tekoucí pitné a teplé vody s odvodem vody v samostatné místnosti, zřídí se alespoň na jednom hygienickém zařízení.
Osvětlení
V oblasti osvětlení se nemění povinnost provozovatelů škol zajistit, aby prostory škol byly řádně osvětleny, a to jak přirozeným denním, tak i umělým osvětlením, které musí splňovat požadavky příslušných norem (ČSN EN 17037+ A1 Denní osvětlení budov, ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov Část 1: Základní požadavky a ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov Část 3: Denní osvětlení škol, ČSN EN 12464-1 - Světlo a osvětlení - Osvětlení pracovních prostorů - Část 1: Vnitřní pracovní prostory). Základní požadavky na denní, elektrické a sdružené osvětlení jsou upraveny přímo v příloze č. 3 k vyhlášce 160.
Nově zde vznikl požadavek na ověření kvality elektrického osvětlení, pokud škola provádí renovaci systému umělého osvětlení. Nová vyhláška zde klade požadavek na kontrolu správného provedení. Po výměně elektrického osvětlení musí být provozovatelem bezodkladně zajištěno měření elektrického osvětlení v souladu s postupy popsanými v českých technických normách upravujících měření elektrického osvětlení (ČSN 36 0011-1 Měření osvětlení prostorů - Část 1: Základní ustanovení, ČSN 36 0011-3 Měření osvětlení prostorů - Část 3: Měření umělého osvětlení vnitřních prostorů) prokazující splnění normových požadavků (ČSN EN 12464-1). Výměna elektrického osvětlení, svítidel, elektrických rozvodů a ovládání musí být provedena podle návrhu elektrického osvětlení a v souladu s požadavky české technické normy upravující požadavky na osvětlení pro vnitřní pracoviště (ČSN EN 12464-1).
Okna, svítidla, stěny, stropy i ostatní povrchy, od kterých se odráží a rozptyluje světlo, musí být čištěny a obnovovány ve lhůtách daných plánem údržby v projektu osvětlení. Není-li zpracován v projektu osvětlení plán údržby, provádí se nejméně dvakrát ročně mytí oken, rámů, svítidel a světelných zdrojů. Okna v prostorech s dlouhodobým pobytem osob musí být čirá, bezbarvá a umožňovat výhled ven.
Mikroklimatické podmínky
Prostory škol určené k pobytu musí být přímo větratelné. Požadavky na větrání se nezměnily. V rámci nové vyhlášky byl pouze doplněn požadavek na nutnost zajištění bezpečného způsobu manipulace se žaluziemi a dalšími clonícími zařízeními z podlahy.
Parametry mikroklimatických podmínek, týkající se teploty, vlhkosti a rychlosti proudění vzduchu, uvedené v tabulce č. 2 přílohy č. 4 k vyhlášce 160 doznaly oproti vyhlášce 410 drobných změn. V učebnách, pobytových místnostech a šatně je dáno rozmezí teplot 20-28°C, na záchodech a v tělocvičně minimálně 18°C a v umývárně minimálně 24°C.
Provozní podmínky
Z hygienických požadavků v rámci nové vyhlášky vypadl požadavek na pobyt dětí předškolního zařízení venku v délce minimálně 2 hodin. Nově by v mateřské škole denní doba pobytu venku měla být vždy po maximální možnou dobu. Pobyt na čerstvém vzduchu je pro všechny lidi nezbytný v jakékoliv roční době. Zvláště důležitý je právě pro děti. Pokud jsou vhodně oblečené a mají pohyb, není důvod ke zkracování pobytu venku ani v zimě.
Nová vyhláška již také neobsahuje požadavky na frekvenci úklidu. Nicméně všechny prostory školy musí být udržovány v čistém a nepoškozeném stavu s ohledem na účel jejich užívání, a to včetně používaných lůžkovin, ručníků a prádla.
Ostatní hygienické požadavky se s novou vyhláškou nemění.
Zpracovala: Ing. Kateřina Pilařová - vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých - západ
Zpracováno dne: 02.01.2025