HomeOčkováníPravidelné očkování dětí v České republice dle vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů (platný k 15.03.2024)
Očkování proti tuberkulóze pouze u indikovaných dětí*, dle přílohy č. 2 vyhlášky
§4
od 9. týdne (2. měsíc)
Základní očkování proti záštrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě typu B a dětské obrně (1.dávka hexavalentní očkovací látky)
§4
4. měsíc (za dva měsíce po 1. dávce)
Základní očkování proti záštrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě typu B a dětské obrně (2.dávka hexavalentní očkovací látky, podaná v intervalu dvou měsíců mezi dávkami)
§4
11.-13. měsíc (6 měsíců po 2. dávce)
Základní očkování proti záštrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě typu B a dětské obrně (3.dávka hexavalentní očkovací v minimálním odstupu 6 měsíců po 2.dávce). Výjimkou jsou nedonošené děti – očkování se provede třemi dávkami očkovací látky podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po podání třetí dávky (očkovací schéma 3+1).
§5
13. měsíc – 18. měsíc
Základní očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím
§5
5.-6. rok
Podání druhé dávky očkovací látky proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.
§4
5. rok – 6. rok
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli
§4
10.-11. rok
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli a dětské obrně
§ 4
25. rok – 26. rok
Přeočkování proti tetanu u osob, které byly přeočkovány v 10-11 letech dle této vyhlášky (další přeočkování vždy po každých 10–15 letech)
Indikace k očkování proti TBC (příloha č. 2 vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem):
Jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte či člen domácnosti, v níž dítě žije, má/měl aktivní tuberkulózu.
Dítě, jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem TBC než 40 případů na 100 000 obyvatel (Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejňuje seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací).
Dítě bylo v kontaktu s nemocným tuberkulózou.
Indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení nebo registrujícímu praktickému lékaři pro děti a dorost zákonnými zástupci dítěte.
Doplňující informace:
Očkování proti rotavirovým nákazám:doporučené, nepovinné, nehrazené očkování, hradí rodiče dítěte – bližší informace dětský lékař
Očkování proti meningokokovým nákazám:doporučené, nepovinné,které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění oběma vakcínami MenB a MenACWY pro kojence, batolata a nově od 01.01.2022 pro adolescenty – bližší informace dětský lékař.
Očkování proti pneumokokovým nákazám: doporučené,nepovinné očkování, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění – bližší informace dětský lékař.
Očkování proti lidským papilomavirům: nepovinné, doporučené očkování, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění – bližší informace dětský lékař.
Poznámka: k pravidelnému očkování může poskytovatel zdravotních služeb použít jen očkovací látky podle antigenního složení očkovacích látek stanoveného Ministerstvem zdravotnictví. To neplatí, jde-li o pravidelné očkování a fyzická osoba požádá o jeho provedení jinou registrovanou očkovací látkou (v souladu s § 47 zákona č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví). Tato očkovací látka musí být v České republice registrována a výlohy za ni pak platí rodič sám.
Zpracoval: MUDr. Simona Tichá, odborný rada v oddělení protiepidemickém pro okres Mělník