Odbor hygieny práce (dále také „HP“) se zabývá zejména ochranou zdraví lidí v souvislosti s jejich pracovní činností. Cílem je zamezit vzniku profesionálních onemocnění, která vedou k poškození zdraví v souvislosti s vykonávanou prací.
Pracovníci HP provádějí státní zdravotní dozor (dále též „SZD“) na pracovištích zaměřený na dodržování požadavků stanovených právními předpisy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců, což jsou zejména požadavky zhodnocení rizikových faktorů na pracovišti, na provedení pracovišť, osvětlení, větrání, mikroklimatické podmínky, dodržování hygienických limitů pro fyzikální faktory, chemické škodliviny a prach v pracovním prostředí, limitů pro fyzickou zátěž, ergonomických požadavků na pracovní místo, vybavení pracovišť sanitárními a pomocnými zařízeními, zásobování pracovišť vodou a zajištění pracovnělékařských služeb (dále též „PLS“). Vedle těchto kontrol byly prováděny kontroly dodržování povinností vyplývajících také ze zákona o prevenci závažných havárií, zákona o integrované prevenci, chemického zákona a zákona o biocidech.
Kontrolní plán pro rok 2023 byl stanoven na 2 259 kontrol. Pracovníci odboru hygieny práce provedli celkem 2 400 kontrol, a to včetně úkonů v oblasti šetření žádostí o ověření pracovních podmínek pro účely posouzení nemocí z povolání. Kontrolní činnost odboru HP byla zaměřena na oblasti stanovené pro rok 2023 jako celostátní a krajské priority. Počty provedených kontrol podle jednotlivých prioritních oblastí jsou uvedeny v tabulce.
Tabulka č. 1: Počty provedených kontrol dle prioritních oblastí
Zjištěné přestupky
V rámci dozorové činnosti byly prováděny převážně komplexní kontroly zaměřené na plnění více povinností vyplývajících z právních předpisů. Kontrolami byly zjišťovány většinou drobné a dílčí nedostatky, které kontrolované osoby (především zaměstnavatelé) bezodkladně odstranili, a nebylo tedy nutné zahajovat správní řízení. Za závažnější nedostatky bylo ve sledovaném roce uděleno 57 pokut v celkové výši 536 500 Kč. Pokuty byly uloženy za zjištěné přestupky podle zákona o ochraně veřejného zdraví, podle chemického zákona i podle zákona o biocidech.
Nejčastější nedostatky, za které byly pokuty uloženy, byly zejména za nedoložení dokladů o zdravotní způsobilosti zaměstnanců, nedostatečně zajištěné PLS, za překročení limitů hluku z provozoven v chráněném venkovním prostoru, za nevyhovující podmínky na pracovišti (např. nedostatečný úklid, větrání, nevyhovující sanitární zařízení), za nedoložení hodnocení zdravotních rizik na pracovišti, za nedoložení kvality pitné vody ze studny nebo teplé vody pro účely osobní hygieny zaměstnanců, za nedostatky při zajištění ochrany zdraví zaměstnanců při práci s azbestem a za nedostatky zjištěné při dodávání biocidních přípravků a chemických směsí na trh. V případech, kdy šlo o drobné pochybení a uložení pokuty by bylo nepřiměřené, byl přestupek řešen domluvou. Ve sledovaném období bylo uděleno 82 domluv.
Tabulka č. 2: Přehled zjištěných přestupků řešených v roce 2023 podle jednotlivých zákonů
* Pokuta dle zákona o biocidech byla uložena na základě kontroly provedené v roce 2021
Tabulka č. 3: Nedostatky, za které byly uděleny pokuty/domluvy
Názorně jsou údaje o počtu jednotlivých zjištěných nedostatků a počtu uložených pokut/ domluv uvedeny v grafu č. 1 níže:
Podněty
V roce 2023 obdržel odbor HP 74 podnětů, z čehož bylo 17 podnětů anonymních, 17 oprávněných nebo částečně oprávněných a 19 podnětů bylo postoupeno příp. částečně postoupeno (různé odbory MěÚ, SZPI, ČIŽP).
Z celkového počtu podnětů byly v 6 případech řešeny podněty týkající se odstraňování materiálů s obsahem azbestu, ve 3 případech podněty nedostatečného zajištění PLS, dále byly řešeny podněty týkající se hluku z provozoven, faktorů pracovního prostředí a sanitárních a pomocných zařízení a provozní hygieny.
Za nedostatky zjištěné kontrolou na základě podnětu bylo uloženo 14 sankcí v celkové výši 135 000 Kč: 55 000 Kč za nevyhovující podmínky na pracovišti (např. nevyhovující sanitární zařízení, nevyhovující teplota na pracovišti, nedostatečné větrání, úklid na pracovišti), 60 000 Kč za nedostatky při práci s azbestem a 2 pokuty ve výši 20 000 Kč za překročení limitů hluku z provozoven v chráněném venkovním prostoru. V ostatních případech byly zjištěné nedostatky řešeny domluvou.
Činnost dotčeného správního orgánu
Odbor HP plní také povinnosti dotčeného orgánu státní správy v ochraně veřejného zdraví v řízeních podle stavebního zákona; posuzují soulad předkládaných projektových dokumentací s požadavky předpisů na ochranu zdraví, vydávají stanoviska k dokumentacím zejména ke stavebnímu povolení, ke změně užívání a ke kolaudaci. Dále odbor HP vydává závazná stanoviska v řízení o vydání povolení provozu zařízení pro nakládání s odpadem.
V roce 2023 bylo podle stavebního zákona vydáno 2 995 závazných stanovisek a 1 415 stanovisek podle jiných zákonů (zákon o odpadech, zákon o prevenci závažných havárií atd.).
Ve sledovaném roce odbor HP v rámci svých kompetencí dále vydal celkem 260 rozhodnutí vesměs na základě žádosti zaměstnavatelů o zařazení prací do kategorií podle míry výskytu rizikových faktorů při práci. V několika případech se jednalo také o rozhodnutí k provozu zásobení pitnou vodou z individuálního zdroje (studny).
Nemoci z povolání
Mezi důležité činnosti odboru HP patří i ověřování pracovních podmínek zaměstnanců, u kterých bylo vysloveno podezření na nemoc z povolání (dále také „NzP“), tj. takové onemocnění, které má přímou souvislost s výkonem práce. Šetření podmínek vzniku onemocnění pro účely posuzování nemocí z povolání probíhalo podle doručených žádostí poskytovatele uznávajícího nemoci z povolání.
V posledních letech dochází v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 každoročně k šetření vyššího počtu profesionálních onemocnění, tj. nemocí z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání, zvýšení počtu osob, kterých se týkalo šetření NzP, i ke zvýšení počtu uznaných NzP. V roce 2023 byly ve Středočeském kraji šetřeny pracovní podmínky u 150 případů podezření na NzP (dle údajů v Národním registru nemocí z povolání) a 114 případů bylo v roce 2023 uznáno jako NzP (údaj k 15.01.2024). Ve Středočeském kraji bylo šetřeno nebo uznáno celkem 264 profesionálních onemocnění. Tato šetření a uznávání NzP se v r. 2023 týkala celkem 145 osob, zatímco v r. 2022 to bylo 151 osob.
Tabulka č. 4: Přehled NzP za rok 2023 podle Seznamu NzP
Nejvíce uznaných NzP bylo onemocnění COVID-19, a to u pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči– celkem 76 NzP, a 9 NzP u pracovníků ve vzdělávání. Dále bylo uznáno po 5 NzP u pracovníků v těžbě a dobývání a u pracovníků ve výrobě kovů, dále po 4 NzP u pracovníků ve výrobě nekovových výrobků a v oboru lesnictví a těžba dřeva. Po dvou NzP bylo uznáno u pracovníků ve výrobě motorových vozidel a u pracovníků ve výrobě kovových konstrukcí. V ostatních oborech byly uznány jednotlivé případy NzP.
Názorně jsou údaje o uznaných a šetřených NzP podle okresů a kapitol Seznamu NzP (nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, ve znění pozdějších předpisů) uvedeny v grafech č. 2 a č. 3 a dále v grafech č. 4 a č.5 podle okresů a oborů činnosti.
Graf č. 2
Graf č. 3
Kapitoly Seznamu nemocí z povolání
Kapitola I. - NzP způsobené chemickými látkami
Kapitola II. - NzP způsobené fyzikálními faktory (hluk, onemocnění z přetěžování)
Kapitola III. - NzP týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
Kapitola IV. - NzP kožní
Kapitola V. - NzP přenosné a parazitární
Kapitola VI. - Nzp způsobené ostatními faktory a činiteli
Graf č. 4: Počty šetřených NzP dle oborů činnosti a okresů v roce 2023
Graf č. 5: Počty uznaných NzP dle oborů činnosti a okresů v roce 2023