Nastupující teplé počasí oprávněně láká k zahájení grilovací sezóny. Ta je ale kromě příjemných společenských a gurmánských zážitků spojena také s vyšším rizikem vzniku zažívacích potíží a průjmových onemocnění. Při nevhodném uskladnění či nedostatečném tepelném zpracování může docházet k nežádoucímu pomnožení bakterií či jejich toxinů v následně konzumovaných pokrmech. Proto Vám přinášíme pár jednoduchých pravidel, jejichž dodržováním lze toto riziko minimalizovat:
Používejte vhodný gril – nejlépe elektrický kontaktní, gril s lávovými kameny, kamenné (mramorové desky), gril s vertikálním zdrojem tepla.
Používejte kvalitní dřevěné uhlí nebo brikety.
Při grilování používejte techniku balení pokrmů do alobalu, případně používejte vhodné speciální alobalové misky na jedno použití s profilem, který brání odkapávání tuku a šťávy do ohně a otvory, které umožňují lepší přístup tepla ke grilovanému pokrmu.
Používejte libové maso, odstraňte kůži z drůbeže a tučné okraje masa.
Přednostně grilujte čerstvé maso, které nebylo nakládáno do dusitanových solí a/nebo uzeno (slanina, uzeniny, uzená masa).
Grilujte tak, aby nebyly potraviny v přímém styku s plamenem – dřevěné uhlí je nutné podpálit dostatečně s předstihem (ekologické podpalovače, cca 40 min).
Marinované polotovary skladujte do poslední chvíle v chladu.
Používejte vždy čerstvě připravenou marinádu. Do jednou použité marinády nenakládejte maso opakovaně.
Dbejte na dostatečné tepelné opracování potravin – nespěchejte.
Zabraňte křížové kontaminaci, použijte jinou nádobu na syrové maso a jinou na grilované maso, odlišné podávky na syrové masné produkty a na finální produkt.
Ke grilovaným pokrmům podávejte dostatek čerstvé zeleniny, česneku, cibule, neboť tyto potraviny obsahují ochranné protikarcinogenní látky (vitamin E, C a D, karoteny, karotenoidy, polyfenoly, stopové prvky Se, Zn, Cu a Mn).
K prevenci vzniku infekčních onemocnění patří v neposlední řadě také řádná hygiena rukou, zejména při manipulaci se syrovým masem.