Nadcházející letní období nás přímo vybízí k venkovnímu posezení s přáteli spojenému s velmi oblíbenou činností, jakou je grilování. Grilované potraviny mohou být připraveny různými způsoby a výsledkem může být jak relativně zdravá poživatina zkonzumovaná v příjemném prostředí, tak zdravotně závadný pokrm. Jak si toto letní lahodné potěšení užít a při tom nezapomenout na své zdraví? Poslouží Vám několik následujících rad:
Používejte vhodný gril – nejlépe elektrický kontaktní, gril s lávovými kameny, kamenné (mramorové desky), gril s vertikálním zdrojem tepla
Používejte kvalitní dřevěné uhlí nebo brikety
Při grilování používejte techniku balení pokrmů do alobalu, případně používejte vhodné speciální alobalové misky na jedno použití s profilem, který brání odkapávání tuku a šťávy do ohně a otvory, které umožňují lepší přístup tepla ke grilovanému pokrmu
Používejte libové maso, odstraňte kůži z drůbeže a tučné okraje masa
Nepotírejte grilovanou potravinu olejem, raději pitnou vodou
Přednostně grilujte čerstvé maso, které nebylo nakládáno do dusitanových solí a již bylo uzeno (slanina, uzeniny, uzená masa)
Grilujte tak, aby nebyly potraviny ve styku s plamenem – dřevěné uhlí je nutné podpálit dostatečně s předstihem (ekologické podpalovače, cca 40 min)
Marinované polotovary skladujte v chladu
Používejte vždy čerstvě připravenou marinádu. Do jednou použité marinády nenakládejte maso opakovaně
Dbejte na dostatečné tepelné opracování potravin – nespěchejte
Zabraňte křížové kontaminaci, použijte například jinou nádobu na syrové maso a další nádobu na grilované maso
Ke grilovaným pokrmům podávejte dostatek čerstvé zeleniny, česneku, cibule, neboť tyto potraviny obsahují ochranné protikarcinogenní látky (vit. E, vit. C, karoteny, karotenoidy, vit.D, polyfenoly, stopové prvky Se, Zn, Cu a Mn)
Pokud se chcete o rizicích při grilování dozvědět více, prostudujte si zajímavý leták, který pro Vás zpracoval Státní zdravotní ústav, centrum zdraví, výživy a potravin Brno: http://czvp.szu.cz/aktuality/rady/Grilovani.pdf .