Znají to mnozí z Vás - nejméně 8 hodin denně prosedíme v práci a když přijdeme domů, relaxujeme po náročném dni u televize či knížky a pohybu již příliš nedáme. Dlouhodobé sezení a nedostatek fyzické námahy ale našemu tělu a zdraví celkově příliš neprospívá. Ba naopak, kombinace obou nepříznivých faktorů je příčinou vzniku nepříjemných bolestí zad, nárůstu hmotnosti, zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a v neposlední řadě působí negativně i na naši psychiku.
Pro zdravé dospělé jedince ve věku 18 až 65 let je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) doporučen pohyb střední intenzity o délce minimálně 30 minut 5x týdně nebo alespoň 20 – 25 minut pohybové aktivity vysoké intenzity 3x týdně. Když pomineme aktivity, které můžeme provozovat po práci, tedy ve volném čase, jako je například návštěva fitness centra, cvičení, běh, rychlá chůze, jízda na kole nebo plavání, pojďme se zaměřit na to, jak lze pohyb začlenit i do Vašeho pracovního dne. Není to totiž až tak obtížné nebo časově náročné, jak se na první pohled může zdát.
Začít se dá naplánováním aktivnějšího způsobu přesunu do práce – můžete třeba z MHD vystoupit o pár stanic dříve a zbytek cesty dojít pěšky, a to samé opakovat i při cestě domů. Pokud dojíždíte z větší dálky autem, zaparkujte dále od pracoviště a prodlužte si tak cestu „po svých“. Pokud je to možné, zkuste jezdit do práce na kole. Příležitost ke krátké svižné procházce pak skýtá i polední pauza. Pokud je to na Vašem pracovišti možné, upřednostněte před pohodlnou cestou výtahem vždy chůzi po schodech.
V rámci pracovní doby je pak dobré dělat si průběžně krátké přestávky – například jednou za hodinu, nebo po dokončení bloku úkolů. Stačí 5 – 10 minut, kdy vstanete, protáhnete se, lehce se projdete po pracovišti nebo například zalejete květiny. Tyto pauzičky pak budou prospěšné nejen z hlediska protažení se a srovnání zad, ale mohou sloužit i jako mentální odpočinek, který vylepší Váš pracovní výkon. Přestávku lze využít také k sérii cviků na uvolnění zad a protažení těla, které se, pokud nemáte v kanceláři dost místa, dají praktikovat i na židli. Inspirovat se můžete tímto cvičením s pet lahvemi, jde to samozřejmě ale i bez nich:
Zásadní je také sedět u počítače co nejšetrněji k našim zádům. Sed je totiž pro lidské tělo sice úlevnou, ale značně nepřirozenou polohou a dlouhodobé nekontrolované sezení může způsobit řadu zdravotních potíží – od bolestí hlavy a páteře až po žilní trombózy. Populárním způsobem, jak při práci u počítače zádům ulevit, je vyměnit klasickou kancelářskou židli či křeslo za gymnastický míč, tzv. overball, na kterém lze provádět i jednoduchá pohybová cvičení, nebo jej s židlí střídat.