Karanténou se podle § 2 odst. 6 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon 258“), rozumí oddělení zdravé fyzické osoby, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy (dále jen „fyzická osoba podezřelá z nákazy“), od ostatních fyzických osob. Karanténa je podle výše uvedeného znění zákona karanténním opatřením, ke kterým dále patří mimo karantény i lékařský dohled nebo zvýšený zdravotnický dozor, tj. lékařské vyšetřování fyzické osoby s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.
Karanténním opatřením je podle povahy infekčního onemocnění povinna se podrobit fyzická osoba podezřelá z nákazy. Podle § 67 odst. 1 zákona 258 rozhodne o druhu a způsobu provedení protiepidemických opatření v ohnisku nákazy orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výskytu infekčního onemocnění. Fyzická osoba, která je podnikatelem a právnická osoba jsou povinny podrobit se podle povahy infekčního onemocnění nařízeným protiepidemickým opatřením.
Dle stávající právní úpravy není krajská hygienická stanice povinna informovat veřejnost, že fyzické osobě, fyzické osobě podnikající a právnické osobě bylo nařízeno některé z těchto protiepidemických opatření.
Zpracovala: Mgr. Jindra Taterová, vedoucí oddělení protiepidemického pro okres Benešov
Datum zpracování: 30.04.2024
Zdroj: zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.