S příchodem teplého počasí roste každoročně i výskyt klíšťat v přírodě a s tím spojená rizika přenosu závažných onemocnění – Lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy, která způsobují postižení nervového systému a srdce.
Za první 4 měsíce letošního roku jsme ve středních Čechách zaznamenali 43 případů Lymeské borreliózy (za stejné období v roce 2021 to bylo 15) a 2 případy klíšťové encefalitidy (loni rovněž 2).
V případě Lymeské borreliózy je účinná léčba antibiotiky, proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat. Ideální doba počátku očkování (třídávkové schéma) je konec roku, přičemž 2. dávka očkování je podávána 1-3 měsíce po 1. dávce. Chráněni jste tedy na jaře, kdy v závislosti na počasí začíná sezóna klíšťat. Třetí, posilující dávka, je pak doporučována po 5-12 měsících. Pokud se rozhodnete nechat naočkovat na poslední chvíli, můžete využít zrychlené schéma, kdy se 2. dávka očkování aplikuje již 14 dní po podání dávky první. Posilující dávka je pak opět po 5-12 měsících. Přeočkování je doporučováno po 3 letech a poté každých 5 let (1 dávka), u seniorů každé 3 roky. Nově je očkování proti klíšťové encefalitidě lidem nad 50 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
V každém případě je podstatné objevit přisáté klíště včas, protože přenos nemoci nenastává okamžitě, ale v průběhu několika hodin. Po návratu domů z přírody je tedy nutné se důkladně prohlédnout, nejlépe za asistence druhé osoby. Klíšťata se nejčastěji přisávají v podkolenních jamkách, podpaží, za ušima, na hlavě ve vlasech, v tříslech a v intimních partiích. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno.
Jak správně odstranit klíště: natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte. Postižené místo je třeba pozorovat a v případě zarudnutí pokožky okamžitě navštívit lékaře.
Jak se před klíšťaty chránit? Samozřejmě nejlepším způsobem ochrany je nevycházet do parků, lesů a do přírody vůbec, což by ale byla škoda. Jako ochranu před nimi doporučujeme, kromě již zmíněného očkování, preventivně dodržovat tyto obecné zásady:
Zvolte vhodné, ideálně světlé oblečení (klíšťata jsou na něm lépe vidět) s dlouhým rukávem a uzavřenou obuv, případně nohavice zastrčte do ponožek. Velmi vhodná je aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na boty, ponožky, kalhoty, případně i na kůži. Pro minimalizaci rizika napadení klíštětem doporučujeme omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat se spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy. Mějte na paměti, že klíšťata se často vyskytují i v parcích a zahradách.