V pondělí 19. 5. provedou středočeští hygienici první odběry koupacích vod ve volné přírodě za účelem zjištění jejich kvality před začátkem koupací sezóny. Ty se pak budou na jednotlivých koupacích lokalitách v kraji až do jejího konce, tedy do závěru měsíce srpna, opakovat v pravidelných 14denních intervalech, s výjimkou míst, kde bude zjištěna špatná kvalita vody – tam přijde kontrolní odběr na řadu již za týden. Ve středních Čechách se nachází celkem 23 sledovaných přírodních koupališť.
V roce 2024 provedla KHS Středočeského kraje 38 kontrol koupališť ve volné přírodě, 98 kontrol v koupacích oblastech a 184 kontrol koupališť umělých. Začátek koupací sezóny se loni nijak nelišil od předchozích let a při prvních kontrolách byla voda na všech venkovních lokalitách klasifikována stupněm výborná. Tento stav pak vydržel na podstatné části sledovaných lokalit po celou sezónu.
Zdravotní rizika spojená s koupáním v nevyhovujících přírodních koupalištích představují zejména přemnožené sinice (tzv. vodní květ), dále potenciální fekální znečištění, v důsledku čehož se mohou objevit alergické reakce, při pozření pak střevní potíže a možný je i přenos žloutenky typu A. Ojediněle se můžeme setkat i s kožní vyrážkou (cerkáriová dermatitida) způsobenou parazity, kteří se objevují v lokalitách s výskytem vodního ptactva a vodních plžů.
K základním zásadám bezpečného koupání na laboratorně nevyšetřovaných přírodních vodních plochách patří kvalitu vody před vstupem do ní posoudit alespoň pomocí zběžné vizuální kontroly, tedy ze břehu posoudit, zda ve vodě neplave viditelné znečištění a jaká je průhlednost vody (je-li vidět na dno). Je-li voda zbarvena do zelena, může to být vlivem zvýšeného výskytu sinic, které svými toxiny mohou vyvolávat různé zdravotní obtíže od alergických reakcí přímo na kůži (vyrážka) či v očích (záněty spojivek) až po projevy lehké otravy (zvracení).
Podobné zabarvení vody mohou ovšem způsobovat také řasy, které lidskému zdraví škodlivé nejsou. Odlišit toxické sinice od neškodných řas lze tímto jednoduchým testem:
Naplňte PET lahev vodou a nechte minimálně 20 minut stát v klidu na světle.
• Pokud se za tuto dobu vytvoří u hladiny v lahvi zelený kroužek (podoba zelené krupičky nebo drobného jehličí) a jinak zůstane voda v lahvi čirá, jedná se o sinice.
• Jestliže voda v lahvi zůstane rovnoměrně zakalená, nebo zákal klesne ke dnu, velmi pravděpodobně půjde jen o řasy.
Ve vodě zatížené zvýšeným výskytem sinic nedoporučuje KHS se citlivým jedincům koupat vůbec, ostatním pak bezodkladně po krátkém vykoupání se osprchovat čistou vodou.
Informace o všech výsledcích rozborů a kvalitě koupací vod jsou vždy v průběhu koupací sezóny grafickou formou emotikonů zveřejňovány na webových stránkách KHS a na stránkách www.koupacivody.cz.
Biotop Kosmonosy
VN Slapy - Nová Živohošť