Prázdniny se pomalu, ale jistě překlápí do své druhé poloviny, a většina z nás již prožívá dobu dovolené, nebo se na ni těší. Strávit volný čas někde v přírodě a užíval si vodních radovánek, je jistě ten nejlepší recept na regeneraci psychických i fyzických sil. Pro bezstarostné provozování vodní rekreace v přírodních koupalištích je poměrně zásadní znát kvalitu vody.
V tomto týdnu bylo provedeno další kolo kontrol kvality vod v přírodních koupalištích a koupacích oblastech, které prověřilo kvalitu vody na všech významných sledovaných lokalitách.
V posledních 14 dnech převažovalo výrazné teplé a slunečné počasí, ojediněle přerušované dešťovými přeháňkami. Tento vývoj počasí se projevil vcelku logicky i na kvalitě povrchových vod.
Jak na přehradní nádrži Orlík, tak na vodním díle Slapy došlo vlivem extrémně teplého počasí k nárůstu fytoplanktonu. Situace však není nijak dramatická a většinou došlo pouze k rozvoji fytoplanktonu, se kterým souvisí zvýšený obsah chlorofylu a snížení průhlednosti. Obsah sinic se však významně nezměnil.
Z koupacích oblastí Středočeské části VD Orlík je kvalita vody klasifikována stupněm 2, konktrétně lokality Lavičky, Trhovky a Podskalí, na koupací oblasti Popelíky byl zaznamenán i zvýšená nárůst sinic a voda byla klasifikována stupněm 3.
Na přehradní nádrži Slapy je stupněm 2 hodnocena voda v koupacích oblastech Županovice, Živohošť, Nová Živohošť a Měřín, v lokalitách Nová Rabyně a Ždáň je voda stále klasifikována stupněm 1.
Podobně se teplý vývoj počasí v posledních dnech projevil i na dalších koupacích oblastech a přírodních koupalištích. Zvýšený obsah chlorofylu byl zaznamenám v koupací oblasti Hradištko v okrese Kolín, nebo v přírodním koupališti Vyžlovka, na Proboštských jezerech a rybníku Jureček v oblasti Prahy – východ.
V přírodním koupališti Bakov na Mladoboleslavsku byl již před 14 dny zjištěn zvýšený obsah sinic a chlorofylu a voda byla tudíž klasifikována stupněm 3, tento stav byl potvrzen i při poslední kontrole.
Na stupni 3 zůstává i kvalita vody na Novém rybníku v Příbrami. Hodnocení je ovlivněno možným výskytem cerkarií. Při odběru plžů však nebylo zajištěno dostatečné množství jedinců k biologickému vyšetření. Odběr bude znovu opakován v příštím týdnu.
Možnost „napadení“ cerkárií se zvyšuje s délkou koupání, proto doporučuji setrvat ve vodě kratší dobu.
Pro návštěvníky lokalit s kvalitou vody na stupni 3 to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám však doporučuji, aby se po vykoupání vždy osprchovali.
V tomto týdnu byl zjištěn vysoký obsah sinic a chlorofylu v jezeru Ostrá na Nymbursku a voda byla klasifikována stupněm 4 – voda nevhodná ke koupání. Pro koupající tento stav představuje zdravotní riziko a koupání nelze doporučit zejména těhotným ženám, dětem, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem.
Je těžké předpovídat, zda trend zhoršování bude pokračovat. Podle předpovědi počasí nás v příštím týdnu čekají vlny veder, které se mohou na kvalitě vod v přírodních koupalištích negativně projevit.
Vzhledem k uvedenému doporučuji sledovat aktuální údaje kvality koupacích vod, které jsou pravidelně podle výsledků kontrol, uváděny na webovém portále naší hygienické stanicewww.khsstc.cz pod odkazem koupaliště.
V příloze nabízím pohled na malá koupaliště Semčice a Všejany v okrese Mladá Boleslav.