Jako „pamlsková vyhláška“ je označována vyhláška č. 282/2016 Sb., o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních, ve znění vyhlášky č. 160/2018 Sb. Tato vyhláška vydaná ministerstvy školství a zdravotnictví byla zavedena jako nástroj k regulaci reklamy a prodeje potravin ve školách s cílem omezit nabídku méně zdravých až nezdravých potravin a nápojů a přispět tak k boji s dětskou obezitou a ke zdravému stravování.
Vyhláška se vztahuje na školní bufety (kantýny) a automaty na potraviny a nápoje ve školách a školských zařízeních s povinnou školní docházkou, netýká se školního stravování. Vyhláška definuje, že ve školách a školských zařízeních mohou být nabízeny k prodeji a prodávány potraviny, které neobsahují sladidla vyjma žvýkaček bez cukru, nebo kofein, nejde-li o čaj a nealkoholické nápoje s čajovým extraktem, neobsahují trans mastné kyseliny pocházející z částečně ztužených tuků, nejsou energetickým nebo povzbuzujícím nápojem nebo potravinou určenou pro sportovce nebo pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu, nebo nejsou upraveny smažením nebo grilováním.
Nabízeny k prodeji a prodávány mohou být: nezpracované ovoce a nezpracovaná zelenina, kterými se rozumí ovoce a zelenina, které neprošly žádnou úpravou, jejímž důsledkem je podstatná změna původního stavu; za takové úpravy se nepovažuje omytí, loupání, okrajování, dělení, krájení, blanšírování, drcení, mělnění nebo balení, a dále ovocné a zeleninové šťávy a nektary. V příloze vyhlášky jsou uvedeny kategorie potravin s uvedením nejvyšší přípustné hodnoty (g/100 g nebo g/100 ml) v kategorii sůl, tuky a cukry, jedná se o tyto kategorie: zpracované ovoce a zelenina, suché skořápkové plody, olejnatá semena, luštěniny a výrobky z nich, masné výrobky a výrobky z vajec, výrobky z produktů rybolovu a akvakultury, ochucené a neochucené mléčné výrobky, pekařské výrobky, nealkoholické nápoje, balené i nebalené obložené pekařské výrobky a ostatní potraviny.
Novelizace v roce 2018, kdy došlo ke zmírnění nutričních limitů uvedených pro konkrétní druhy potravin, umožnila rozšíření sortimentu – např. obložené chleby, housky a rohlíky s přípustnou omezenou mírou použití majonéz, dresinků, hořčice, kečupů, olejů a tuků, doslazované ovocné šťávy, byl povolen vyšší limit pro cukry u nealkoholických nápojů ze 4 g na 5 g na 100 ml, ubylo omezení pro oleje a tuku, u zpracovaného ovoce a zeleniny byl původně limit na obsah cukru 1g na 100 g ovoce, nově platí požadavek „bez přídavku cukru“, byla povolena vyšší přípustná hodnota soli u masných výrobků, výrobků z vajec nebo ryb a u sýrů, dále vyšší limit pro tuky u tvarohů a vyšší limit pro tuky, cukry a sůl u pečiva.
Vzhledem k tomu, že se pamlsková vyhláška vztahuje také na školní potravinové a nápojové automaty, je třeba, aby do škol a školských zařízení s povinnou školní docházkou byly vybírány takové automaty (resp. jejich obsah), který je v souladu s touto vyhláškou.
Pro úplnost je třeba uvést, že na jiné potraviny než potraviny povolené pamlskovou vyhláškou nelze ani v prostorách školských zařízení, kterých se tato vyhláška týká, umísťovat reklamu.