Sexuálně přenosné infekce (Sexually Transmitted Infections – STI) nebo také sexuálně přenosně nemoci (Sexually Transmitted Diseases - STD) jsou onemocnění přenášena pohlavním stykem a jejich šíření je úzce spojené s rizikovým sexuálním chováním jako je např. promiskuita a nechráněný pohlavní styk. Přenášena jsou krví, sekrety sliznic, slinami či spermatem. Výskyt pohlavních onemocnění v ČR podléhá povinnému hlášení příslušné Krajské hygienické stanici, která následně vloží data do Národního registru pohlavních nemocí (RPN).
Povinnému hlášení podléhají v souladu s vyhláškou MZ č. 306/2012 Sb. o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče, tato onemocnění:
Vrozená syfilis (A50), časná syfilis (dg. A51), pozdní syfilis (dg. A52), jiná a neručená syfilis (dg. A53), gonokoková infekce (dg. A54) lymphogranuloma venerum (dg. A55), chancroid-ulcus molle (dg. A57).
Ostatní pohlavně přenosné infekce, které nepodléhají hlášení do RPN, jsou evidovány v jiném informačním systému (ISIN).
Syfilis (Lues)
Syfilis je celosvětově se vyskytující infekční chronické systémové onemocnění s charakteristickým průběhem střídání příznakového a bezpříznakového období.
Původce:
Onemocnění způsobuje anaerobní spirální bakterie Treponema pallidum.
Zdroj:
Nemocný člověk v primárním i sekundárním stádiu i v prvních letech latentního stádia.
Výskyt:
Lues je celosvětově rozšířené onemocnění, postihuje především sexuálně aktivní mladé lidi.
Přenos:
K přenosu nákazy dochází sexuálním stykem, těsným kontaktem se slizničními a kožními lézemi, kontaminovanými předměty – použitou jehlou, či transplacentárně. Původce do organismu proniká sliznicí nebo kůží, nejčastěji v oblasti genitálií a dutiny ústní. Mezi rizikové skupiny se řadí narkomané a nemocní s AIDS. Syfilis může být vrozená či získaná.
Projevy:
A. Získaná syfilis
Onemocnění má tři stádia:
1, Primární syfilis
Projeví se za 1–2 týdny od infekce vznikem nebolestivého vředu s jednostranným nebolestivým zduřením lymfatických uzlin. Charakteristický je tvrdý vřed (ulcus durum).
2, Sekundární syfilis
Projeví se za 3–12 týdnů po infekci vznikem exantému na dlaních, chodidlech, bocích trupu a břiše. Odeznívá do 2 týdnů. Typickým projevem jsou condylomata (ploché, narůžovělé papuly) vyskytující se perianálně a perigenitálně. U jedné třetiny nemocných se symptomy vyskytují v dutině ústní. Patří k nim enantém se žlutobílým povlakem, zduření uzlin, bolestivé polykání. K systémovým příznakům patří nauzea, nechutenství, únava, teplota, bolesti dlouhých kostí.
Po cca 2 letech od infekce nastává latentní fáze (syphilis latens), kdy pacient už není infekční a je asymptomatický.
3, Terciární syfilis
Vzniká po 3–7 letech od sekundárního stadia jako granulomatózní zánět se vznikem tzv. gumat s postižením sliznice, kůže, kostí, svalů, centrální nervové soustavy a kardiovaskulárního systému. Výše zmíněné symptomy se nevyskytují vždy, ale pouze u třetiny nemocných.
B. Vrozená syfilis (syphilis congenita)
Vzniká transplacentárním přenosem nemoci z infikované matky na plod. Rozlišují se dvě formy:
Syphilis congenita recens (praecox) se projevuje u novorozenců exantémy, hydrocefalem, nízkou porodní vahou, anémií. Bez léčby je prognóza špatná, až polovina dětí umírá.
Syphilis congenita tarda se příznaky podobá terciální syfilis. Projevuje se po 2. roce věku dítěte v podobě hluchoty, slepoty, postižení kostí apod.
Inkubační doba:
Nejčastější inkubační doba, tj. doba od nákazy do doby prvních příznaků onemocnění je 9-90 dní.
Diagnostika a léčba:
Diagnostika se provádí mikroskopickým vyšetřením, imunofluorescencí, metodou PCR. Dále serologickými testy (netreponemové a treponemové). Terapeuticky nejspolehlivějším preparátem je penicilin. Léčba i hospitalizace jsou povinné.
Prevence:
Riziko nákazy výrazně snižuje chráněný sex. Vhodná je výchova mládeže v problematice sexuálně přenosných onemocnění.
Kapavka – Gonorrhoea
Jedná se o akutní hnisavý zánět postihující primárně sliznice urogenitálního traktu. Dále může způsobovat záněty oční spojivky, rekta, ale i sliznice úst, nosu a laryngu.
Původce:
Onemocnění způsobuje gramnegativní diplokok Neisseria gonorrhoae.
Zdroj:
Nemocný člověk, není znám zvířecí rezervoár.
Výskyt:
Kapavka je jedna z nejrozšířenějších pohlavních nemocí s výskytem všude ve světě.
Přenos:
Přenáší se primárně pohlavním stykem. Při porodu infikované rodičky se může nakazit novorozenec.
Projevy:
Symptomy kapavky se liší u mužů a u žen. Mezi charakteristické příznaky kapavky u mužů patří pálení při močení (dysurie), časté močení, výtok. Kolem 10 % případů je průběh asymptomatický. V případě neléčené kapavky se mohou objevit komplikace v podobě zánětu nadvarlat a prostaty. Kapavka u žen se projevuje pálením při močení s výtokem, mezimenstruačním krvácením, bolestí v podbřišku. V 50 % případů je průběh onemocnění asymptomatický. V případě neléčení onemocnění se infekce šíří dál a vzniká zánět malé pánve, děložní sliznice, zánět vejcovodů, který bývá provázen bolestmi podbřišku, horečkami a zvracením.
Inkubační doba:
Inkubační doba je 2-14 dní.
Diagnostika a léčba:
Diagnóza se stanovuje nejčastěji kultivačním vyšetřením, mikroskopickým vyšetřením a metodou PCR. Léčba je povinná a z pravidla antibiotická. Prvotní volbou je doxycyklin či azitromycin.
Prevence:
Doporučuje se obecná prevence pohlavních chorob – bezpečný sex. Důležitá je dispenzarizace osob s kapavkou a vyšetření jejich rizikových sexuálních kontaktů.
Další dvě onemocnění se vyskytují v ČR vzácně:
Ulcus molle – Měkký vřed
Projevuje se genitálními vředy a tříselnými abscesy. Původcem je gramnegativní bakterie Haemophilus ducreyi. Inkubační doba je 3-5 dní. Objevuje se bolestivý puchýřek, který se poměrně rychle rozpadá do vředu a krvácí. Léčba je prováděna podáním antibiotik (azitromycin, ceftriaxon, erytromycin)
Lymphogranuloma venereum
Onemocnění vředového charakteru vyskytující se hlavně v tropech a subtropech. Původcem je Chlamydia trachomatis. Inkubační doba je 7-21 dní. Projevuje se nebolestivou papulovezikulou, která se rozpadá do malého vředu, který se poměrně rychle hojí a může zůstat bez povšimnutí. Do několika týdnů se může dostat do mízních uzlin v tříslech s projevy jako je teplota, třesavka, bolesti hlavy a kloubů, píštěle. Léčba je doxycyklinem, erytromycinem nebo azytromycinem.
Graf č. 1 - Vývoj počtu hlášených pohlavních nemocí ve Středočeském kraji v letech 2010-2023
Graf č. 2. - Vývoj počtu hlášených pohlavních nemocí ve Středočeském kraji dle pohlaví v letech 2010-2023
Graf č. 3 – Nemocnost ve Středočeském kraji a ČR v letech 2018-2023
Grafy zpracovala: Mgr. Kateřina Šárová, protiepidemické oddělení pro okresy Praha-východ a Praha-západ dne 10.05.2024
Text zpracovala: Bc. Julie Neumannová, protiepidemické oddělení, územní pracoviště Kladno
Zpracováno dne: 26.08.2021, revize 10.05.2024 Mgr. Kateřina Šárová, protiepidemické oddělení pro okresy Praha-východ
Použité zdroje:
- Národní registr pohlavních nemocí
- Kubicová, MUDr., Martina. "Pohlavně přenosné nemoci u dospívajících." Pediatrie pro praxi6 (2015): 404-409.
- Poláčková, Zora. "Přehled pohlavně přenosných onemocnění." praxi17.3 (2016): 126.