Pracuji jako všeobecná sestra a mám dotaz k vyšetřovacím rukavicím všeobecně. Je možné po každém pacientovi nasazené použité rukavice omýt dezinfekcí (např. Sterillium) nebo je třeba vždy po použití sundat rukavice a vzít si nové?
Mohu jako zdravotnický pracovník nosit umělé/gelové nehty na rukou?
Zásady použití osobních ochranných pracovních pomůcek u zdravotnických pracovníků jsou legislativně ukotveny ve vyhlášce č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a vybraných zařízení sociálních služeb (dále jen „vyhláška 306“). Tato vyhláška upravuje také pravidla pro mytí rukou nebo hygienickou a chirurgickou dezinfekci rukou a nošení šperků na rukou.
Pojďme si tedy ujasnit výše uvedené dotazy.
- Používání rukavic a dalších ochranných pomůcek
Opakované používání rukavic při ošetřování fyzických osob ve zdravotnických zařízeních a vybraných zařízeních sociálních služeb je v rozporu s výše uvedenou legislativou, jde tedy o postup non lege artis, konkretizováno v § 5 odst. 1 písm. b) vyhlášky 306, tj. k odběru biologického materiálu se používají jednorázové rukavice, a to vždy pouze pro jednu vyšetřovanou fyzickou osobu. Tato povinnost je podrobněji specifikována a upravena v příloze č. 3 vyhlášky 306 pod písmeny d), e), g) a p).
Je třeba si uvědomit, že rukavice jsou osobní ochrannou pracovní pomůckou a zajišťují mechanickou bariéru, která: snižuje riziko přenosu mikroflóry od pacienta na personál i obráceně od personálu na pacienta, dále chrání pokožku rukou před agresivními účinky dezinfekčních přípravků a jiných škodlivin.
- Nošení umělých /gelových nehtů na rukou
Zdravotničtí pracovníci při příjmu a ošetřování fyzických osob (pacient/klient) ve zdravotnických zařízeních a vybraných zařízeních sociálních služeb musí mít přirozené, upravené, krátké a čisté nehty, tak jak je uvedeno v příloze č. 3 písm. c) vyhlášky 306. Zdravotničtí pracovníci se při výkonu svého povolání zdržují nošení šperků a umělých/gelových nehtů na rukou při všech činnostech spojených s přímým poskytováním péče pacientům tj. kde je prováděna chirurgická nebo hygienická dezinfekce rukou. V operačních provozech nesmí nosit zdravotničtí pracovníci na rukou hodinky.
To znamená, že nošení gelových nehtů je na těchto pracovištích nepřípustné. Jak je z názvu vyhlášky patrné, týká se všech zdravotnických zařízení, včetně zařízení sociálních služeb.
K oběma položeným dotazům je nutné zmínit další požadavek této vyhlášky, a to, že hygienická dezinfekce rukou se provádí vždy po kontaktu s infekčním materiálem, a to po každém jednotlivém zdravotnickém výkonu u jednotlivých fyzických osob, vždy před ošetřením pacienta, vždy po manipulaci s biologickým materiálem a předměty a pomůckami kontaminovanými biologickým materiálem, včetně použitého prádla a nebezpečného odpadu, před každým parenterálním výkonem a vždy při uplatňování bariérového ošetřovacího režimu k předcházení a zabránění vzniku infekcí spojených se zdravotní péčí.
Zpracovala: Mgr. Klára Smetanová
Datum zpracování: 13.05.2024