V rámci státního zdravotního dozoru (dále i „SZD“) provedly zaměstnankyně protiepidemického odboru v roce 2024 na úseku předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění celkem 1 407 kontrol a kontrolní plán byl v oblasti celostátních priorit stanovených MZ ČR splněn. Kontrolována byla i další zařízení, jako např. lůžková a ambulantní zařízení nezařazená do celostátních priorit a zařízení sociálních služeb.
V rámci všech kontrol byly ve 170 případech zjištěny nedostatky. Ty se v nejvíce případech týkaly provádění sterilizace, její kontroly a dokumentace o prováděné sterilizaci. Nejvíce nedostatků bylo zjištěno v ambulancích stomatologů a na rehabilitačních odděleních.
V rámci SZD bylo též provedeno 435 odběrů vzorků pitné a teplé vody a vody jiné jakosti. Z nich celkem 97 nevyhovělo legislativním požadavkům. K odstranění zjištěných nedostatků byla přijata nápravná opatření.
Akutní respirační onemocnění včetně chřipky (ARI/ILI)
V sezóně 2023/2024 proběhla epidemie respiračních onemocnění s obvyklým trendem bez výrazných výkyvů, průměrná nemocnost nedosáhla k počtu 2 000 případů/100 000 obyvatel.
Graf č. 1: Porovnání relativní nemocnosti ve Středočeském kraji dle věku – sezóna 2023/2024
Graf č. 2: Porovnání relativní nemocnosti ve Středočeském kraji dle věku – probíhající sezóna 2024/2025
Výskyt vybraných typů onemocnění v roce 2024 a porovnání s předešlým rokem zobrazuje tabulka č. 1:
Tabulka č. 1: Počet hlášených případů a nemocnost u vybraných nákaz v letech 2023 a 2024
Epidemické výskyty infekčních onemocnění ve Středočeském kraji v roce 2024
V roce 2024 bylo ve Středočeském kraji zaznamenáno 10 epidemických výskytů infekčních onemocnění. Ve třech případech šlo o onemocnění gastrointestinálního traktu vyvolaná noroviry: v pobytových zařízeních poskytovatelů sociálních služeb v Mělníce (1 zařízení: onemocnělo 40 osob) a v okrese Mladá Boleslav (2 zařízení: onemocnělo 30 a 27 osob) a v jednom zařízení určeném pro letní dětskou rekreaci v okrese Příbram – onemocnělo 23 osob. Jednalo se vesměs o nekomplikované průběhy onemocnění sice s rychlým nástupem, ale také s rychlým odezněním obtíží.
V jednom případě v okrese Praha-západ se u 42 klientů, kteří rovněž prodělali gastrointestinální onemocnění obdobného charakteru v zařízení poskytovatele sociálních služeb, nepodařilo zachytit původce onemocnění, což u virových onemocnění není výjimečný případ.
V okrese Příbram byl zaznamenán hromadný výskyt svrabu: rovněž v zařízení poskytujícím pobytové sociální služby – jednalo se o devět klientů nemocných v epidemiologické souvislosti.
Svým způsobem ojedinělý byl hromadný výskyt gastrointestinálních obtíží s dominancí zvracení u žáků a pedagogů jedné ze základních a mateřských škol v okrese Praha-východ. Trávicí obtíže zde zasáhly celkem 134 strávníků, u nichž se po konzumaci tepelně upravených fazolí ve školní jídelně rozvinulo zejména zvracení, ojediněle i průjem, bez teplot, vše extrémně krátkého trvání. Epidemiologové nevyloučili, že potíže mohly být vyvolány infekčním původcem (kterého se však nepodařilo zachytit/prokázat): mohlo se však stejně dobře jednat o jistý druh intoxikace specifickým rostlinným toxinem. Tato teorie nebyla potvrzena ani vyvrácena.
Daleko významnějším a ve svém důsledku závažnějším byl zachycený hromadný výskyt žloutenky typu C u osob ve výkonu trestu odnětí svobody umístěných ve věznici Vinařice v okrese Kladno. Po potvrzení několika onemocnění v epidemiologické souvislosti proběhlo plošné testování cílené na onemocnění virovou hepatitidou typu C. Celkem bylo testováno 761 osob, z nichž pozitivita na virovou hepatitidu C byla zjištěna u 115 osob. Nakonec se potvrdilo celkem 182 případů v rozmezí od 01.01.2024 do 01.04.2024 a KHS vydala celkem 163 rozhodnutí o protiepidemických opatřeních. Nastavenými protiepidemickými opatřeními a důslednou léčbou nemocných byl pak výskyt virové hepatitidy C ve věznici výrazně eliminován.
Neméně závažným případem epidemického výskytu, který započal v listopadu 2024 a přetrvává doposud, je rozsáhlá epidemie virové hepatitidy typu A v Kladně. K počátku února 2025 bylo toto onemocnění potvrzeno už u 46 osob, vesměs u dětí školního a předškolního věku žijících ve zhoršených sociálních podmínkách. S tím souvisí velký rozsah protiepidemických opatření, kdy jsou vydávány vyšší desítky rozhodnutí, jimiž jsou nařizovány mimo jiné opakované odběry krve osobám, které byly s potvrzenými nemocnými v kontaktu. Nejúčinnějším protiepidemickým opatřením je však provádění očkování v ohnisku nákazy specifickou vakcínou proti virové hepatitidě A. Vakcíny pro mimořádné očkování zajišťuje KHS cestou ministerstva zdravotnictví. Do začátku února byla ke zvládnutí této epidemie ve spolupráci s lokálními poskytovateli zdravotních služeb vakcína aplikována již několika stovkám osob.
Stanoviska dotčeného správního orgánu
Protiepidemickým odborem bylo v roce 2024 v rámci vydávání stanovisek dotčeného správního orgánu dle § 77 zákona č. 258/2000 Sb. vydáno 278 stanovisek. Převážně se jednalo o závazná stanoviska k projektovým dokumentacím staveb, k projektovým dokumentacím ke změně užívání stavby a závazná stanoviska k uvedení stavby do užívání. V rámci činnosti dotčeného správního orgánu provádějí posuzování projektových dokumentací všechna pracoviště odboru EPI ve spolupráci se zaměstnanci odboru HOK, HV PBU, HP a HDM.
Nejvýznamnějšími stavbami, které byly v roce 2024 v součinnosti s KHS uvedeny do provozu, patří kolaudace Psychosomatického centra Libella v Doubravčicích, zrekonstruovaný pavilon oftalmologie v Oblastní nemocnici Kolín, kompletně zrekonstruovaný pavilon C2 Oblastní nemocnice Kladno (gynekologie, urogynekologie, novorozenecké oddělení, hematologická a onkologická ambulance).
V rámci preventivního dozoru byly v loňském roce posuzovány mimo jiné některé další významné stavby: Nové stanoviště Zdravotnické záchranné služby SK v Benešově, rekonstrukce gynekologického pavilonu v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově, nebo nový pavilon Rehabilitačního ústavu Kladruby.
Dalších 36 stanovisek bylo vydáno podle § 11a zákona o zdravotních službách, kdy byla vydávána závazná stanoviska k poskytování zdravotní péče mimo zdravotnická zařízení (např. Dny zdraví, preventivní vyšetřování prováděná spolkem Rozkoš bez rizika a screening očních vad).
Podněty a oznámení
V loňském roce bylo na KHS podáno celkem 46 podnětů směřujících do oblasti působnosti protiepidemického odboru. Podněty se z největší části týkaly nadměrného výskytu hlodavců anebo škodlivého hmyzu (cca 75%) a dále se týkaly podmínek poskytování zdravotních nebo sociálních služeb (cca 25%). Ze všech řešených podnětů u 34 nebyla prokázána existence pochybení, na něž bylo podnětem poukazováno, takže byly uzavřeny jako neoprávněné, ve 12 případech byla naopak prokázána oprávněnost nebo částečná oprávněnost podaných podnětů; 2 podněty byly pro nepříslušnost KHS k řešení postoupeny jiným úřadům; v 1 případě došlo ke zpětvzetí podnětu. V případě pochybení odhalených šetřením oprávněných podnětů byly následně uloženy sankce v celkové výši 40 000 Kč, ostatní nedostatky byly řešeny nařízením protiepidemických opatření či domluvou.
Přestupky
V roce 2024 bylo řešeno celkem 56 přestupků, uloženo celkem 50 pokut v příkazním řízení v celkové výši 207 500 Kč. Ve zbylých případech byly zjištěné nedostatky řešeny na místě domluvou.
Specifické činnosti odboru
Na základě 24 639 hlášených onemocnění bylo provedeno 13 275 epidemiologických šetření v ohnisku nákazy a formou rozhodnutí bylo nařízeno 1 100 protiepidemických opatření.
V rámci činnosti odboru bylo posouzeno 864 provozních řádů zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. Provozní řády byly poskytovateli služeb s KHS většinou předem konzultovány. Dále byla odborem EPI vydána 2 stanoviska podle právní úpravy zákona o pohřebnictví.
Úkoly hlavní hygieničky ČR
Pravidelně v týdenních intervalech byla sbírána data o výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) a chřipkových onemocněních (ILI) od praktických lékařů, v jednotlivých věkových skupinách v rámci reprezentativního vzorku populace, která jsou dále zpracovávána. V rámci sentinelu byly během chřipkové sezóny zajišťovány odběry biologického materiálu na virologická vyšetření v příslušné národní referenční laboratoři (NRL).
V týdenních intervalech byla zajišťována aktivní surveillance akutních chabých paréz u dětí do 15 let věku na neurologických odděleních nemocnic v kraji. Každoročně je podáváno hlášení o novorozencích HBsAg pozitivních matek na základě průběžně získávaných dat od příslušných PLDD. 4x ročně probíhá kontrola a sumarizace proměnných u invazivních pneumokokových onemocnění. Na pracovištích v Rakovníku a Mladé Boleslavi je jedenkrát měsíčně prováděn odběr splaškové vody z čistíren odpadních vod na vyšetření poliovirů a její transport na SZÚ Praha. Průběžně probíhá spolupráce s orgány veterinární správy – předávání informací o výskytu infekčních onemocnění z potravin. Bylo vypracováno několik odborných stanovisek v rámci připomínkových řízení k návrhům nových právních předpisů, opatření a k novelám stávající legislativy v oboru.
Ostatní činnosti odboru
Zaměstnankyně protiepidemického odboru pravidelně poskytují konzultační podporu v záležitostech své odbornosti jak odborné, tak i široké laické veřejnosti. Konzultace probíhají telefonicky či při osobním jednání. Zaměstnankyně protiepidemického odboru se v průběhu celého roku 2024 také zúčastňovaly akreditovaných vzdělávacích akcí a na Kutnohorsku se aktivně formou přednášek a praktických ukázek účastnily preventivního programu na téma Hygiena – vše s ní spojené; Infekční onemocnění a Hygiena rukou na základních školách.