Preventivní screeningové programy slouží především k odhalení zhoubných nádorových onemocnění u osob, které doposud nevykazují žádné viditelné příznaky. Cílem vyšetření je včasná detekce, kdy je pravděpodobnost úspěšné léčby vysoká a méně invazivní i nákladná, než kdyby bylo onemocnění odhaleno v pozdějším stadiu.
V České republice funguje pod záštitou Ministerstva zdravotnictví aktuálně 6 celoplošných screeningových vyšetření, které jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o 5 screeningů nádorových onemocnění a nově, od 1. ledna 2025, také o preventivní vyšetření výdutě břišní aorty.
Víte, na které preventivní prohlídky máte nárok a ve kterém věku byste je měli absolvovat?
- Screening aneurysmatu břišní aorty
Od 1. ledna 2025 v České republice probíhá pilotní program časného záchytu výdutě břišní aorty. Je určen pro muže ve věku 65–67 let a spočívá v ultrazvukovém vyšetření na specializovaném pracovišti. Velká aneurysmata jsou vzácná, ale jsou spojená s vysokým rizikem prasknutí, které vede k silnému vnitřnímu krvácení a mnohdy fatálním následkům.
Screeningové vyšetření je rychlé, bezbolestné a je možné jej podstoupit 1x za život. Pro zapojení do screeningového programu se informujte u svého praktického lékaře.
- Screening karcinomu prsu (mamografický screening)
V České republice onemocní rakovinou prsu každoročně více než 7 000 žen, z toho zhruba 1700 žen v důsledku nemoci umírá. Od roku 2002 je možné využít celonárodní program prevence karcinomů prsu. Ženy od 45 let mají na vyšetření nárok 1× za dva roky, horní věková hranice byla zrušena. Doporučení na akreditované screeningové pracoviště vypíše praktický lékař nebo registrující gynekolog.
- Screening nádorů děložního hrdla (cervikální screening)
Tento screeningový program byl zahájen v roce 2008 a je zaměřen na vyhledávání karcinomu děložního čípku – jednoho z nejčastějších a zároveň inejvíce nebezpečných gynekologických nádorů, který ročně postihne zhruba 800 žen. U žen od 15 let je prováděn 1× ročně jako součást preventivní gynekologické prohlídky. Od roku 2021 je také ženám ve věku 35 let, 45 a 55 let (tj. 364 dní od 35./45./55. narozenin) určeno bezplatné vyšetření na přítomnost infekce HPV (lidský papilomavirus) v těle.
- Sreening nádorů tlustého střeva a konečníku (kolorektální screening)
Karcinom tlustého střeva či konečníku je v České republice každý rok zjištěn asi u 8000 osob a 4000 z nich na karcinom umírá. Od roku 2009 je možné absolvovat kolonoskopické vyšetření, které nejspolehlivěji odhalí zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku ve velmi časném stadiu.
Od 50 let mají muži i ženy v rámci preventivního vyšetření možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let nebo testem na okultní krvácení do stolice (TOKS) prováděným jednou za dva roky. TOKS nicméně sám o sobě nestačí ke stanovení definitivní diagnózy. Je-li výsledek testu pozitivní, bude poté pacientovi doporučeno k potvrzení diagnózy i kolonoskopické vyšetření.
Relativně nový projekt fungující od roku 2022 slouží k záchytu rakoviny plic v časném klinickém stadiu. Určen je lidem ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více tzv. balíčkoroků. To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně. Počet prokouřených balíčkoroků si můžete sami snadno spočítat např. na této kalkulačce kouření. Ročně je v České republice nově diagnostikováno kolem 6 500 pacientů s tímto onemocněním.
Nejčastější výskyt karcinomu plic je mezi 55. až 80. rokem života, ale setkat se s ním můžeme i u velmi mladých i velmi starých lidí. Pokud se chcete nechat vyšetřit, navštivte svého praktického nebo plicního lékaře.
- Screening karcinomu prostaty
Od ledna 2024 je v České republice zaveden nový screeningový program - program časného záchytu karcinomu prostaty. Pokud máte o vyšetření zájem, navštivte svého praktického lékaře nebo urologa. Podmínkou pro zapojení do programu je, abyste byl muž ve věku 50–69 let a doposud se neléčil s rakovinou prostaty. Jedná se o nejčastější onkologické onemocněním mužů středního a vyššího věku – před 40. rokem se téměř nevyskytuje, naopak mezi 65. a 75. rokem života je výskyt nejvyšší. Vstupní vyšetření spočívá v odběru krve pro stanovení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).
Zdroj: Národní zdravotnický informační portál https://www.nzip.cz/