Vzhledem k brzkému nástupu teplého počasí je letošní grilovací sezóna již zahájena, ne-li v plném proudu a s nadcházejícím létem bude frekvence venkovních posezení s přáteli a dobrým jídlem určitě ještě narůstat. Jak si tyto okamžiky užít a vyhnout se nepříjemným zdravotním následkům, nejčastěji v podobě žaludečních nevolností? Stačí řídit se následujícími radami:
Používejte vhodný gril – nejlépe elektrický kontaktní, gril s lávovými kameny, kamenné (mramorové desky), gril s vertikálním zdrojem tepla.
Používejte kvalitní dřevěné uhlí nebo brikety.
Při grilování používejte techniku balení pokrmů do alobalu, případně používejte vhodné speciální alobalové misky na jedno použití s profilem, který brání odkapávání tuku a šťávy do ohně a otvory, které umožňují lepší přístup tepla ke grilovanému pokrmu, aby tak došlo k jeho dostatečné tepelné úpravě.
Používejte libové maso, odstraňte kůži z drůbeže a tučné okraje masa.
Nepotírejte grilovanou potravinu olejem, raději pitnou vodou. Můžou tak vznikat nežádoucí chemické látky při přepálení oleje nebo při jeho odkapávání do ohně a následném pálení.
Grilujte raději čerstvé maso, které nebylo nakládáno do dusitanových solí a již bylo uzeno (slanina, uzeniny, uzená masa).
Grilujte tak, aby nebyly potraviny ve styku s plamenem – dřevěné uhlí je nutné podpálit dostatečně s předstihem (ekologické podpalovače, cca 40 min).
Marinované polotovary skladujte v chladu.
Používejte vždy čerstvě připravenou marinádu. Do jednou použité marinády nenakládejte maso opakovaně.
Dbejte na dostatečné tepelné opracování potravin – nespěchejte.
Zabraňte křížové kontaminaci, použijte například jinou nádobu na syrové maso a další nádobu na grilované maso.
Ke grilovaným pokrmům podávejte dostatek čerstvé zeleniny, česneku, cibule, neboť tyto potraviny obsahují ochranné protikarcinogenní látky.
Přejeme Vám příjemnou letní sezónu spojenou se spoustou krásných, neopakovatelných a bezpečných zážitků, včetně těch kulinářských!