Zaměstnanci odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze provedli v období od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 celkem 2 371 kontrol v provozovnách stravovacích služeb včetně kontrol opakovaných.
Nejvíce kontrol je každoročně prováděno v provozovnách s přípravou pokrmů typu vyvařující restaurace (860), dále pak v pevných a mobilních stáncích (480), provozovnách občerstvení (345), v kuchyních zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb (224) a stravování zaměstnanců (141). Kontrolovány byly rovněž provozovny bez přípravy pokrmů typu pivnice, bary, výčepy (140).
Při kontrolách byly ve stravovacích zařízeních nejčastěji zjišťovány nedostatky spočívající v nedodržování požadavků na hygienu provozu (396 případů), v obecných požadavcích na potravinářské prostory (361 případů), v označování rozpracovaných pokrmů a polotovarů (231 případů), v používání potravin s překročeným datem použitelnosti (161 případů) a v ochraně potravin a pokrmů před kontaminací při manipulaci (148 případů). Nejčastěji zjišťované závady jsou uvedeny v grafu č. 1.
Graf č. 1: Nejčastěji zjišťované nedostatky v provozovnách stravovacích služeb dle druhu
V rámci kontrol byla v souvislosti se zjištěnými nedostatky vydávána i opatření vedoucí k jejich odstranění. Celkem jich bylo 180. Nejčastějším opatřením bylo nařízení sanitace provozovny, dále opatření na základě a v mezích přímo použitelných předpisů EU, náhrada neplánované kontroly, pozastavení výkonu činnosti, nařízení speciální DDD, likvida pokrmů a uzavření provozovny. Počty vydaných opatření jsou uvedeny v grafu č. 2.
Graf č. 2: Počty a druhy vydaných opatření v provozovnách stravovacích služeb
V tomto období bylo řešeno 201 podnětů od spotřebitelů. Ve 46 případech bylo provedeno šetření v souvislosti s podezřením či výskytem alimentárního onemocnění.
Krajské hygienické stanice provádějí na základě kompetencí kontroly dodržování povinností vyplývajících ze zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek tzv. protikuřáckého zákona. V období od 1. 1. do 31. 12. 2024 bylo v 1 262 provozovnách zkontrolováno dodržování zákazu kouření ve vnitřních prostorách, značení zákazu kouření, umístění viditelné informace o zákazu prodeje tabákových výrobků a alkoholických nápojů osobám mladším 18 let a zároveň dodržování tohoto zákazu. V 56 případech byly zjištěny závady. Z uvedeného počtu bylo 19 kontrol provedeno v rámci společné kontrolní akce Policie ČR a dalších dozorových orgánů nazvané „Alkohol, drogy a mládež“.
Provozovatelům stravovacích služeb byly v daném období za zjištěné nedostatky uloženy sankce v celkové výši 1 912 300 Kč. Méně závažná pochybení byla řešena domluvou, dle zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů.
V rámci kontrol bylo celkem odebráno 592 vzorků pokrmů a potravin k laboratorním analýzám, z toho 207 vzorků nevyhovělo požadavkům platných právních předpisů. Odběr vzorků pokrmů a potravin byl prováděn v souvislosti s šetřením podnětů spotřebitelů, dále pak na základě úkolů hlavního hygienika, na základě regionálních úkolů ale i v rámci plánovaných kontrol provozoven stravovacích služeb.
Pracovníci odboru HV a PBU v roce 2024 prováděli také kontroly zaměřené na výskyt výrobků ohlášených jako nebezpečné v rámci EU v systému Safety Gate (dříve RAPEX). Celkem bylo provedeno 302 kontrol. Nejčastěji prověřovanými výrobky byly kosmetické prostředky, dále hračky, elektronické cigarety, ale i výrobky pro užívání dětmi ve věku do 3 let. Ani v rámci tohoto prověřování nenarazili hygienici na vážnější pochybení.
V rámci preventivního hygienického dozoru (kde jsou orgány ochrany veřejného zdraví dotčeným orgánem statní správy), posoudili zaměstnanci odboru projektové dokumentace a vydali závazná stanoviska k užívání staveb provozoven stravovací služby a jiných potravinářských podniků. Od začátku roku 2024 bylo vydáno celkem 593 závazných stanovisek, v 8 případech bylo vydáno závazné stanovisko nesouhlasné. Orgán ochrany veřejného zdraví v rámci svých kompetencí vydal 7 rozhodnutí na zásobování potravinářských podniků pitnou vodou z individuálního zdroje.
Tab. č. 1: Přehled činnosti oddělení hygieny výživy KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze za období od 1. 1. do 31. 12. 2024
Od 1. 1. 2025 dochází ke změnám kompetencí v kontrolách potravinářských podniků včetně restaurací a dalších stravovacích provozů. Jaké činnosti bude KHS Středočeského kraje v těchto provozovnách dále vykonávat, se dozvíte na našem webu zde.
Zpracoval: odbor hygieny výživy a PBU
Zpracováno: 23. 1. 2025