„Být stále mlád, to bych si přál….“ Prakticky každému z nás se tato píseň vybaví. Bohužel, zůstat mladý je opravdu utopie, ale co takhle „být stále zdráv?“ To už není tak nesplnitelný sen – naše zdraví máme totiž do značné míry v rukou my sami. Můžete namítnout, že moderní medicína dnes skýtá širokou škálu léčebných možností, takže zachovat si zdraví není zase až tak těžké. Jenže když se zdravotním problémem navštívíme lékaře, jde již o hašení požáru. Pojďme se tedy spíše zamyslet nad tím, jak požáru pokud možno předejít. Máme pro Vás pár tipů:
1. Životní styl
Jedním z nejdůležitějších faktorů, ovlivňujících naše zdraví, je životní styl. Ten zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatek odpočinku. Je vědecky dokázáno, že lidé, dodržující tyto zásady, mají menší riziko vzniku chronických a civilizačních onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a obezity. Nemusíte ale hned letět pro permanentku do fitka, zahájit drastickou dietu a nakoupit prášky na spaní. Jako pohyb si můžeme „naordinovat“ svižné procházky - v součtu asi hodinu denně, stačí se nepřejídat, stravu si přes den rozložit do několika menších jídel a vyvarovat se nadměrnému pití alkoholu. Spánek pak přijde sám a bude kvalitní.
2. Význam správné výživy
Zdravá strava hraje klíčovou roli v prevenci mnoha onemocnění. Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny může snížit riziko vzniku některých typů rakoviny a chorob srdce.
3. Omezení stresu a péče o psychické zdraví
Být v psychické pohodě, nestresovat se a umět odpočívat – to se, zvláště v dnešní hektické době, lehce říká a hůř provádí. Stresu a spěchu, který má na naše zdraví prokazatelně negativní dopad, se bohužel nevyhneme. Důležité je ale umět tyto psychicky náročné situace kompenzovat – třeba dovolenou mimo dosah pracovních povinností, příjemným posezením s přáteli, horkou vanou s vonnými svíčkami, jógou nebo masážemi. Důležité je najít si chvilku jen sami pro sebe. Naberete tak potřebné síly a náročné situace pak lépe zvládnete.
4. Pravidelné preventivní prohlídky a screening
Účinná prevence vzniku onemocnění vyžaduje také pravidelné návštěvy praktického lékaře a účast na preventivních prohlídkách a screeningu. Proč mám ale chodit k doktorovi, když mi nic není? Řekněme, že je dobré nechat se vyšetřit, dokud nám nic není, protože včasná diagnostika zásadně ovlivňuje úspěšnost léčby i těch nejzávažnějších onemocnění (diabetes, rakovina). Ty jsou obvykle ve svých raných stádiích asymptomatické, takže objektivně se cítíme zdrávi. Právě v této fázi je ale nemoc, pokud ji odhalíme, mnohem lépe a efektivněji léčitelná, a jakmile přijdou její projevy, je léčba již mnohem náročnější. Proto náš zdravotnický systém nabízí celou škálu preventivních vyšetření a screeningových programů, většinou hrazených ze zdravotního pojištění.
Zdraví máme tedy skutečně ve vlastních rukou. Odborné studie a dlouholeté zkušenosti dokazují, že prevence je klíčem k udržení dobrého zdraví a snížení rizik vzniku mnoha onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá a pestrá strava, omezení stresu a pravidelné preventivní prohlídky jsou základními kameny prevence, které mohou významně přispět k Vašemu kvalitnějšímu a delšímu životu.
Zdroje:
WHITE, Marry C. Age and Cancer Risk. American Journal of Preventive Medicine. 2014, roč. 2014, č. 3, s. 8.
WEGHUBER, Daniel; BARRETT, Timothy; BARRIENTOS-PÉREZ, Margarita; GIES, Inge; HESSE, Dan et al. Once-Weekly Semaglutide in Adolescents with Obesity. Online. New England Journal of Medicine. 2022, roč. 387, č. 24, s. 2245-2257. ISSN 0028-4793. Dostupné z: https://doi.org/10.1056/NEJMoa2208601. [cit. 2024-01-21].
Bucciarelli V, Caterino AL, Bianco F, Caputi CG, Salerni S, Sciomer S, Maffei S, Gallina S. Depression and cardiovascular disease: The deep blue sea of women's heart. Trends Cardiovasc Med. 2020 Apr;30(3):170-176. doi: 10.1016/j.tcm.2019.05.001. Epub 2019 May 11. PMID: 31109802.