K 15. srpnu 2024 bylo ve Středočeském kraji ohlášeno celkem 244 zotavovacích akcí (351 běhů a 22 007 zúčastněných dětí) a 42 ohlášených jiných podobných akcí (54 běhů a 1 212 zúčastněných dětí).
K uvedenému datu bylo pracovníky odboru hygieny dětí a mladistvých v rámci všech územních pracovišť KHS Středočeského kraje provedeno celkem 125 kontrol, z toho 106 kontrol na zotavovacích akcích (ZA), 11 kontrol na jiných podobných akcích (JPA) a 8 samostatných kontrol stravovacích služeb zajišťujících stravování na zotavovacích akcích (SZA).
Při těchto kontrolách bylo v průběhu sledovaného období zjištěno celkem 8 závad v rámci kontrol ZA, 3 závady v rámci kontrol JPA a 1 závada v rámci poskytování samostatných stravovacích služeb při ZA.
Konkrétně se jednalo o 2 závady při zásobování akcí pitnou vodou, které spočívaly v mírném zhoršení kvality pitné vody po stránce mikrobiologické a v jednom případě i po stránce chemické. Rozbory vzorků pitné vody pro účely výkonu státního zdravotního dozoru zajišťuje pro KHS Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. V rámci kontrol ZA a SZA bylo odebráno celkem 16 vzorků pitné vody (ke dnešnímu dni jsou k dispozici výsledky 14 odebraných vzorků). Při kontrolách byly dále zjištěny 2 závady ve zdravotní dokumentaci dětí a fyzických osob činných při zotavovací akci a 3 závady ve zdravotním zabezpečení akce. V 1 případě nebyla dodržena ohlašovací povinnost osoby pořádající zotavovací akci a ve 3 případech nebyly zajištěny odpovídající podmínky pro konání JPA.
Za tyto závady byly nebo v nejbližší době budou (po uzavření kontrol) uloženy sankce. Do současné doby byly uloženy 2 peněžité sankce v celkové výši 7 000 Kč a 2 domluvy. Další sankce za porušení legislativních povinností budou provozovatelům uloženy po uzavření jednotlivých protokolů z kontrol.
V průběhu sledovaného období byly šetřeny 4 podněty. Ve všech případech se jednalo o JPA - z toho ve 3 případech se jednalo o „tábor s koňmi“. Po provedení státního zdravotního dozoru byly 2 podněty vyhodnoceny jako částečně oprávněné a v rámci 2 kontrol nebyly skutečnosti, na které bylo v podnětech upozorňováno, prokázány.
Z epidemiologického hlediska zatím probíhá letošní sezóna letní dětské rekreace ve Středočeském kraji velice klidně. Doposud byl zaznamenán pouze 1 epidemiologický průběh onemocnění účastníků ZA, a to v rámci územního pracoviště Benešov. S ohledem na charakter a průběh tohoto onemocnění a vzhledem k jeho postupnému šíření v kolektivu bylo dle názoru protiepidemického oddělení usuzováno na to, že se jedná o virové onemocnění. V odebraných vzorcích biologického materiálu byly následně prokázány noroviry.
V průběhu ZA nebo JPA bylo zdravotníky ošetřeno a do zdravotnických deníků zaznamenáno zejména: ošetření ranek po odstraňování klíšťat, ošetření drobných poranění a odřenin, bolest hlavy bez dalších příznaků, nevolnost, také alergické reakce například v souvislosti s bodnutím hmyzem. Byly zaznamenány i méně závažné úrazy dětí jako například vyvrknuté kotníky, zhmožděniny, zlomeniny končetin a podobně. Některá z těchto zranění si vyžádala i ošetření ve zdravotnickém zařízení, nikdo nebyl hospitalizován.
V průběhu sledovaného období byla aktivita klíšťat zvýšená – zejména na Kutnohorsku, Kolínsku a Berounsku a dále v některých lokalitách v rámci Benešovska a Příbramska.
16.08.2024
Mgr. Jana Tomicová, ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých