Světový den hepatitidy každoročně připadá na 28. července a připomíná závažnost této nemoci. Jedním z typů žloutenky jen v České republice onemocní ročně stovky lidí, a tak je důležité udržovat povědomí nejen o rizicích s hepatitidou spojených, ale především o účinných formách prevence. V roce 2024 se Světový den hepatitidy, organizovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO), zaměřuje na téma „Je čas jednat“.
Co je hepatitida?
Hepatitida je zánět jater, který může mít různé příčiny, včetně virových infekcí, nadměrného užívání alkoholu, působení určitých léků nebo autoimunitních onemocnění. Virová hepatitida, způsobená pěti hlavními typy virů (A, B, C, D a E), je nejčastější a nejzávažnější formou této nemoci. Typy virů se liší způsobem přenosu, závažností onemocnění a možnostech léčby a prevence. Nejčastěji se vyskytují infekce hepatitidou B a C, které celosvětově ročně způsobují 1,4 milionu úmrtí a nových 2,2 milionu lidí se jimi nakazí.
Bližší informace k virovým hepatitidám a jejich výskytu ve Středočeském kraji a celé ČR naleznete na našich webových stránkách.
Historie Světového dne hepatitidy
První Světový den hepatitidy se konal v roce 2008 z iniciativy Světové aliance proti hepatitidě (World Hepatitis Alliance), což je nezisková organizace zastupující pacienty s hepatitidou z celého světa. V roce 2010 WHO tento den oficiálně uznala a stanovila jej na 28. července, a to na počest narozenin Dr. Barucha Blumberga, který objevil virus hepatitidy B a vyvinul proti němu první vakcínu.
Výskyt hepatitidy
Virová hepatitida je celosvětový zdravotní problém. Podle WHO žije na světě přibližně 325 milionů lidí s chronickou hepatitidou B nebo C. Jak tento článek zmiňuje výše, mají tyto formy hepatitidy každoročně celosvětově na svědomí smrt 1,4 milionu lidí, což je více než HIV/AIDS nebo malárie. Virová hepatitida je také hlavní příčinou cirhózy a rakoviny jater.
Prevence hepatitidy
Ochrana před nákazou hepatitidou se liší v závislosti na typu viru. Pro prevenci hepatitidy A a E je klíčová hygiena včetně bezpečné pitné vody a potravin. Proti onemocnění hepatitidou A a B existují účinné vakcíny, které jsou dostupné ve většině zemí světa. Hepatitida B se přenáší krví a tělesnými tekutinami, a proto jsou rovněž důležitá opatření jako bezpečné používání injekčních stříkaček, screening krevních transfuzí a prevence přenosu viru z matky na dítě.
Pro hepatitidu C neexistuje vakcína, dostupná je ale efektivní léčba, která může vést k úplnému uzdravení. Důležité je rovněž testování a včasná diagnóza, která umožňuje ihned zahájit léčbu a zabránit tak rozvoji závažných komplikací.
Jednou ze zásadních forem prevence hepatitid je také správné a časté mytí rukou. Podívejte se, jak na to:
Zdroje textu:
World Hepatitis Day 2024. Online. World Health Organization. 2024. Dostupné z: https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2024. [cit. 2024-07-19].
Virové hepatitidy. Online. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze. 2024. Dostupné z: https://khsstc.cz/virove-hepatitidy-clanek/. [cit. 2024-07-19]