Začátkem tohoto týdne proběhla již druhá plánovaná kontrola koupališť ve volné přírodě spojená s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. Odběr byl proveden ve všech koupacích oblastech a s kontrolou kvality vody začali v této sezóně i někteří provozovatelé koupališť ve volné přírodě. Podstatná část přírodních koupališť je však dosud mimo provoz a jejich provozovatelé čekají na příznivější počasí, které logicky aktivuje veřejnost k návštěvám vodních ploch a provozování vodních radovánek.
K poměrně významným změnám v kvalitě vody došlo ve všech koupacích oblastech ve Středočeské částí přehradní nádrže Orlík. Při první letošní kontrole byla na většině z nich ověřena výborná kvalita, kterou tak trochu kazil stav v koupací oblasti Podskalí, kde byl hned v začátku sezóny zjištěn zvýšený obsah sinic a chlorofylu a voda byla klasifikována stupněm 3.Při opakované kontrole, provedené na této lokalitě ve zkráceném režimu mimo monitorovací kalendář dne 27. 5., byl zjištěn významný nárůst u obou sledovaných ukazatelů a kvalita vody byla označena stupněm 4 – voda nevhodná ke koupání.
Rozbory ze začátku tohoto týdne byl zjištěn významný nárůst obsahu sinic a chlorofylu i na ostatních koupacích oblastech této části nádrže – Popelíky, Lavičky a Trhovky. Naopak ke zlepšení došlo v koupací oblasti Podskalí, kde se obsah jak sinic, tak chlorofylu oproti minulému týdnu významně snížil.
Aktuálně je na všech těchto lokalitách kvalita vody označena stupněm 3 – zhoršená jakost vody. Pro návštěvníky to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem, či těhotným ženám doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali.
Na všech sledovaných koupacích oblastech přehradní nádrže Slapy je stav nepoměrně příznivější a kvalita vody je shodně hodnocena stupněm 1 – tzn. voda vhodná ke koupání.
Stejná situace je i na ostatních již zprovozněných přírodních koupalištích a vodních plochách určených ke koupaní. Jedná se např. o lokalitu Hradištko v okrese Kolín, lokality v okolí Prahy – Lhota, Vyžlovka, Proboštská jezera, rybník Jureček, či jezero Konětopy. Výborný stav vody je rovněž na Novém rybníku v Příbrami, Tyršově koupališti v Rakovníku, nebo jezeru Poděbrady na Nymbursku, či biotopu ve Voticích v okrese Benešov.
Mírné zhoršení kvality vody bylo zaznamenáno na Jezeru Ostrá v okrese Nymburk, přírodním koupališti Bakov na Mladoboleslavsku a Pilském rybníku u Sedlce-Prčice v okrese Příbram. Na těchto lokalitách je kvalita vody poznamenána vyšším obsahem chlorofylu, související se zvýšeným výskytem fytoplanktonu. Voda má pouze sníženou průhlednost a pro koupající se osoby žádné zdravotní riziko nepředstavuje.
Pochopitelně tak, jako informujeme veřejnost o kvalitě koupacích vod ve významných sledovaných rekreačních oblastech, budeme, stejně jako v sezónách předešlých, uvádět i hodnocení na místních přírodních koupalištích, kde vzorkování zajišťují sami provozovatelé prostřednictvím akreditovaných laboratoří. Aktuální hodnocení je k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice zde.
V příloze máte možnost prohlédnout si obrázky dvou známých a sledovaných přírodních koupališť, konkrétně písník Hradištko v okrese Kolín a koupaliště ve volné přírodě Bakov na Mladoboleslavsku.
07. 6. 2024
Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí Oddělení HOK, územní pracoviště Příbram