Letní koupací sezóna se pomalu rozbíhá a spolu s ní probíhají i kontroly kvality koupacích vod. V tomto týdnu máme za sebou již třetí plánovanou kontrolu koupališť ve volné přírodě a koupacích oblastí, spojenou s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách.
První polovina sezóny bývá z hlediska kvality vody bezproblémová a ke zhoršování dochází většinou až začátkem měsíce srpna. Ve středočeské části přehradní nádrže Orlík se letošní sezóna trochu vymyká předchozímu scénáři a zhoršená kvalita byla zjištěna již při prvním odběru vzorků. Na lokalitě Podskalí byla voda při první kontrole z důvodu zvýšeného obsahu sinic a chlorofylu klasifikována stupněm 3, při opakované kontrole dokonce stupněm 4 – voda nevhodná ke koupání.
Podle posledních rozborů se situace zatím stabilizovala a na všech sledovaných koupacích oblastech této části nádrže, jmenovitě Popelíky, Lavičky, Trhovky a Podskalí, je voda na úrovni stupně 3 – zhoršená jakost vody.Pro návštěvníky to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem, či těhotným ženám doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali. Stejný stav panuje i na přírodním koupališti Pilský rybník v oblasti Sedlce-Prčice na Příbramsku, kde byl při posledním rozboru rovněž zjištěn zvýšený výskyt sinic a vysoký obsah chlorofylu.
Na všech sledovaných koupacích oblastech přehradní nádrže Slapy je stav nepoměrně příznivější a kvalita vody je shodně hodnocena stupněm 1 – tzn. voda vhodná ke koupání.
Stejná situace je i na ostatních, již zprovozněných přírodních koupalištích a vodních plochách, určených ke koupání. Jedná se např. o lokalitu Hradištko v okrese Kolín, lokality v okolí Prahy – Lhota, Proboštská jezera, rybník Jureček, či jezero Konětopy. Výborný stav vody je rovněž na Novém rybníku v Příbrami, Tyršově koupališti v Rakovníku, jezeru Poděbrady a biotopu Mcely a Loučeň na Nymbursku, či biotopu ve Voticích v okrese Benešov. Otevřena byla v tomto týdnu i další menší přírodní koupaliště, např. v Březnici na Příbramsku nebo Klášter Hradiště v okrese Mladá Boleslav.
Mírné zhoršení kvality vody bylo zaznamenáno na Jezeru Ostrá v okrese Nymburk, přírodním koupališti Bakov na Mladoboleslavsku a na lokalitě Vyžlovka v oblasti Praha východ. Na těchto lokalitách je kvalita vody poznamenána vyšším obsahem chlorofylu, související se zvýšeným výskytem fytoplanktonu. Voda má pouze sníženou průhlednost a pro koupající se osoby žádné zdravotní riziko nepředstavuje.
Pochopitelně tak, jako informujeme veřejnost o kvalitě koupacích vod ve významných sledovaných rekreačních oblastech, budeme uvádět, stejně jako v sezónách předešlých, také hodnocení na místních přírodních koupalištích, kde vzorkování zajišťují sami provozovatelé prostřednictvím akreditovaných laboratoří. Aktuální hodnocení je k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice zde.
V příloze máte možnost prohlédnout si obrázky dvou známých a sledovaných koupacích oblastí na přehradní nádrži Slapy – Županovice v okrese Příbram a Nová Rabyně na Benešovsku.
21. 6. 2024 Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí. Oddělení HOK, územní pracoviště Příbram